18.05.2017 23:03

Вселената крие голема тајна: Паралелниот универзум постои, а ова е доказ! (видео)

loading...

Веќе со години научниците го истражуваат подрачјето на „Студената точка“ која е одалечена од Земјата околу 1,8 милиони светлосни години.

Ни горе, ни долу: Како спијат астронаутите во вселената? (видео)

Мерењата на вселенското позадинско зрачење покажале дека тоа подрачје е постудено од околината за 0,00015 степени целзиусови.

Истражувачите сметаат дека е постудено затоа што содржи дури 10 илјади галаксии помалку од своето опкружување. Меѓутоа, новата студија покажала дека „Студената точка“ е доказ за паралелен универзум.

Не може во целост да се исклучи дека „Студената точка“ е причина за необични флуктуации, односно колебања на одредени појави околу нејзината основна тенденција во движењето. Она што е највозбудливо е дека таа точка настанала по судирот измеѓу нашиот и друг универзум, која уште ја истражуваме. Ако подеталната анализа тоа го потврди тогаш „Студената точка“ би можела да биде првиот доказ за постоење на паралелен универзум- изјавил Том Шенкс, астролог на англискиот универзитет Дурхам.

„Студената точка би можела да открие дека нашиот универзум содржи бесконечен број паралелни вселени кои содржат бесконечен број реалности.

И астронаутите приготвуваат кафе во вселената (видео)

Астрономскиот експерт, Стјуарт Кларк тврди дека овие многубројни универзуми еден покрај друг во повисоките димензии кои нашите чула не се во состојба директно да ги перцепираат и дека секој алтернативен универзум носи сопствена верзија на реалноста.

„Студената точка“ инаку настанала пред повеќе од 13 милијарди години.

 


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments