06.11.2017 00:23

4 симптоми на рак на дојка, различни од грутката


И покрај  постојаните новински кампањи и зборувањето за овој од поголеми размери проблем, се уште има жени кои сметаат дека најексплицитен симптом на рак на дојка е напипувањето на грутка.

Ако сте повеќе свесни за симптомите на таа подмолна и брзо ширечка болест, животот може да биде спасен. Ракот на дојка не простува, дури и на младите жени, особено не за раѓање. Затоа треба да знаете кои се најсилните знаци на просперитетниот рак на дојка, различни од грутката.

Уникатен руски лек против рак од семе на копар и магдонос

Испуштање на секрет од брадавиците

Ослободувањето на секрет од брадавиците може да е сигнал за погрешна измена во дојките. Таа е одговорна за создавањето и ослободувањето на млеко. Кога ова се случува во нетипично време и без присуство на бебе, значи дефинитивно нешто не е во ред. Не е задолжително, се разбира, да е рак, но може да е воспаление кое бара лекарска интервенција. Веднаш посетете лекар.

Заболувањето од рак не зависи од пушењето?!

Промена во брадавиците

Некои видови на рак на дојка можат да предизвикаат промени во брадавица – оток, промена во текстурата, кожата на брадавицата и нејзината боја. Речиси 10% од жените кои страдаат од рак на дојка во светот велат дека имале измени во брадавиците.

Со брокула против рак на дојката

Оток на дојката

Видливо може да се случи дојката да почне да расте во споредба со другата. Ако забележите дека ја менува формата или големината, веднаш консултирајте се со лекар. Карактеристично е градите да отекуваат пред менструален циклус на пример, но ако тоа се случи само со едната и тоа без да е поврзано со предменструален синдром, веднаш обратете внимание на овој факт.

Оревите гу успоруваат ракот на дојката

Кожа како кора на портокал

Портокаловата кожа е синоним за присуство на целулит. Но, ако се појави на ткивото на дојката, тоа може да е сериозен симптом на рак на дојка. Грубата кожа, грубоста, малите проширени каналчиња и пори на кожата се резултат на измените во работата на млечната жлезда, поради што се пројавуваат и преиначувања на површинскиот слој на кожата.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments