Зошто во Мексико не треба да излегувате од дома точно во 17:45 часот? (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Том Вејнрајт, поранешен уредник на магазинот „Економист“ објаснува зошто во Сијудад Хуарез во Мексико луѓето никогаш не би требало да излегуваат надвор во 5:45 часот попладне.

Loading...

Авторот на книгата „Narconomics“ наведува дека нарко-картелите исклучително водат сметка за својот углед, па ги темпираат убиствата така да бидат главна сензација во вестите кои започнуваат во 18:00 часот.

Озогласениот Рафаел – Најбруталниот нарко бос (ВИДЕО)

Ова тајна му ја открил еден работник во локалната мртовечница.

Во прашање е некој вид реклама, вели Вејнрајт и додава дека оваа тактика исто така треба да селужи за застрашување на конкурентните кланови.

БИЛА МАЖЕНА ЗА КРАЛОТ НА КОКАИНОТ: Ова е приказната за жената на Пабло Ескобар (видео)

Во намерата да го саботираат непријателот или маскираат некоја своја активност, членовите на картелите исто така вршат убиства на противничката територија, за да полицијата оди таму и им ги остави рацете одврзани на домашна територија.


Leave a Reply