Во Египет откриени над 100 саркофази со мумии и позлатени статуи

Сподели со своите пријатели

Египетските власти задолжени за антиквитети објавија откривање на најмалку 100 антички саркофази, со мумии во некои од нив и околу 40 позлатени статуи во огромната фараонска некропола Сакари јужно од Каиро.

Шарени, запечатени саркофази и статуи закопани пред повеќе од 2.500 години беа изложени на импровизирана изложба во подножјето на познатата Дјесер пирамида во Сакара, јавува АП.

Loading...

Не ова не е собир на манекени, туку парада на египетските полицајци (ВИДЕО)

Археолозите отвориле ковчег во кој имало добро сочувана мумија завиткана во крпа.

Тие исто така извршиле рентген, визуелизирајќи го обликот на античката мумија, покажувајќи како е зачувано телото.

Министерот за туризам и антиквитети Калед ел-Анани на прес-конференција рече дека откриените предмети датираат од елинистичкиот период (320-30 п.н.е.) и доцниот период на антички Египет (664-332 п.н.е.).

Тој рече дека ќе ги пренесе артефактите во најмалку три музеи во Каиро, вклучувајќи го и Големиот египетски музеј, што Египет го гради во близина на познатите пирамиди во Гиза.

Египет стравува од поместувањето на гробницата на Тутанкамон (ФОТО)

Министерот додаде дека ќе објави уште едно откритие во некрополата Сакара подоцна оваа година.

Египет често ги посетува своите археолошки откритија во надеж дека ќе ја охрабри туристичката индустрија, која беше во неволја од политичките превирања по 2011 година, кога беше соборен долгогодишниот претседател Хосни Мубарак.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *