12.03.2018 03:21

Витамин Д – Што се случува со вашето тело ако го почувствувате недостатокот од овој витамин?


Знаеме дека витамините се корисни и дефинитивно, ако нашето тело има дефицит барем од еден од нив, последиците може да бидат фатални. Европски студии сепак се фокусирале на дефицитот на витамин D. Според истражувањата, ако тој ви недостасува, тогаш сте изложени на 12 пати поголем ризик од срцеви заболувања.

Витаминот D е пресуден за регулирање на нивото на калциум и фосфат во телото, а некои истражувања покажуваат дека го намалува ризикот од мултиплекс склероза и различни заболувања на рак.

Овој витамин ни помага во спречувањето на многу други болести и зајакнувањето на разните функции на телото:

Промовира невромускулна функција и го спречува воспалението;

Корисно е за зајакнување на имуниот систем од нарушувања како што се настинки;

 

Loading...

 

нè заштитува од депресија и други ментални проблеми;

го намалува ризикот од развој на мултиплекс склероза, бидејќи игра клучна улога во одржувањето на добрата функција на мозок и неговата зрелост;

ја намалува јачината и зачестеноста на симптомите на астма;

Ги спречува жените од ревматоиден артритис;

Ефикасно се бори против ниските нивоа на зрачење;

доволно количество во нашиот организам го намалува ризикот од рак (особено на дебелото црево, простата и дојка), бидејќи е важен антиоксидант и се бори успешно со слободните радикали;

Ја регулира активноста на инсулин и нивото на шеќер во крвта. Недостатокот е поврзан со тип 1 дијабетес. Во експериментите во Финска со болни деца, по додавањето на додатоци на овој витамин во менито, болеста се намалила за 88%;

 

 

Има позитивен ефект врз употребата на диети за губење на тежината.

За разлика од другите витамини, малку е потешко да се внесува витамин Д, но не и невозможно. За да го добиете овој витамин, треба да останете на сонце, како што е претежно од сончевите зраци. Важно е да се следи нејзиното ниво во зима и есен. Тоа е неопходно за здравјето на секој човек, особено бремените жени. Рибино масло и јајцата се извор на витамин D. Со суперирена содржина се мрсните риби (лосос, сом, скуша), црниот дроб, жолчки од јајце, печурки (печурки, шитаке), кравјото масло и млечните производи (свежо и кисело млеко, сирење, сирење).

Што може дефицитот на витамин Д да предизвика?

Првенствено недостатокот на витамин Д предизвикува тенки, кревки и неформирани коски, рахитис од детството и остеопороза кај возрасните. Други здравствени проблеми со кои се поврзува дефицитот на витамин D во организмот се: високиот крвен притисок, коронарна срцева болест, туберкулоза, хронични болки, Алцхајмерова болест, Паркинсонова болест, намалување на нивото на интелектот што доведува до лошо расположение и депресија.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments