Вирусот ја менува туристичката индустрија: Карантин со пет ѕвездички

Сподели со своите пријатели

Швајцарскиот ланец на хотели „Ле Бижу“ им нуди на гостите самоизолација во луксузни апартмани со можност за тестирање на коронавирус и медицинска нега 24 часа на ден. Пакетот чини од 440 до 4.440 евра за ноќ.

Loading...

Покрај ноќевањата, тестовите за коронавирус и 24-часовна медицинска нега се достапни во луксузните апартмани. Карантинот со пет везди чини од 440 до 4.400 евра за ноќ.

Како да им објасните на децата што е коронавирус?

Гостите готват сами

Бидејќи туристичката индустрија претрпе огромни загуби во последните неколку месеци поради пандемијата на коронавирус, Швајцарците решија да се прилагодат на новата ситуација.

Ле Бижу, кој има свои хотели и апартмани ширум Швајцарија, вклучувајќи ги Цирих, Женева и Базел, нуди изолација со добро опремена кујна, џакузи, камин и теретана и можност за гостите да ги поминат своите одмори со минимален контакт со надворешниот свет.

Може ли бракот да го преживее коронавирусот?

За ноќта, која вклучува тест за коронавирус, гостите треба да платат 440 евра. Посетата на медицинска сестра двапати на ден чини 1.650 евра, додека пак, 24-часовниот медицински пакет чини 4.440 евра на ден.

Loading...

За оние кои одлучуваат да останат во апартманите, намирниците им ги носи персоналот со заштитни маски и раквици. Секој апартман има модерна кујна, така што гостите можат да готват што сакаат.

Хотелскиот ланец гарантира дека персоналот ќе ги исчисти становите веднаш штом ќе заминат гостите, односно пред да пристигнат новите туристи.

Има 98 години и успеа да се избори со коронавирусот (ВИДЕО)

Александар Хубнер, извршен директор и коосновач на Ле Бижу, вели дека дошол до оваа идеја откако интересот за конвенционален туризам драстично се намали.

– Почнавме да контактираме со гостите, кои прашаа дали имаме станови каде што можат да се изолираат. Да се ​​биде во нашето сместување, но да подготват свои оброци и да имаат пристап до медицинска помош доколку е потребно. Тогаш ние го дизајниравме овој пакет “, објасни Хубнер.

Не ги примаат болните

Интересот за овој вид туризам започна да расте пропорционално со ширењето на коронавирусот, па Хубнер вели дека од ден на ден имаат сè повеќе резервации.

Бил Гејтс: На што навистина нè учи коронавирусот?

Loading...

– Кога излеговме со оваа понуда, пред 10 дена, имавме само една или две резервации. Сега имаме пет или шест резервации на ден. Интересот расте. Гостите се проверуваат во и надвор од самите простории, сè е автоматизирано и контакт е со надворешниот свет е минимизиран – вели Хубнер.

Се разбира, понудата се однесува само на лица кои не се инфицирани со коронавирус, без оглед на достапноста на медицинската нега во овие апартмани.

– Не е мудро за луѓето кои веќе се заразени да се изолираат во нашите станови. Ги советувам да останат таму каде што се, што е и препорака на швајцарските власти. Ако се тестираат и тестот биде позитивен, тие не треба да доаѓаат во нашето сместување – предупредува Хубер.

Избегале во планина да се спасат од коронавирусот, завршиле премрзнати и со казна (ВИДЕО)

Според сегашните податоци, 12.928 луѓе во моментот се заразени во Швајцарија, а 231 починале.


Leave a Reply