Може ли бракот да го преживее коронавирусот?

Сподели со своите пријатели

Дури и оние кои имаат среќен и стабилен брак можат да се најдат во неволја за време на самоизолација затоа што цело време се насочени кон партнерот.

Loading...

Повеќето се осудени да останат во мал простор со сопружникот, со кого треба да го прилагоди деловниот и приватниот живот 24 часа седум дена во неделата, што може да биде рецепт за катастрофа и евентуално развод, пренесува Си-Ен-Ен.

СВЕТОТ НАВИВА ЗА НИВ: Љубов во време на самоизолација (ВИДЕО)

Ова е причината зошто лиценцираните брачни и семејни терапевти, клинички психолози и луѓе кои долго биле во брак ги споделуваат своите совети што можат да ви помогнат да го зачувате бракот.

1) Комуницирајте што е можно повеќе

Тајната на секоја успешна врска е во комуникацијата. Ова е инаку точно, но и во околности што се резултат на пандемија на вирусна корона. Мишел Вајнер-Дејвис, семеен и брачен терапевт од Болдер, Колорадо, вели дека не е толку важно како партнерите комуницираат во изолацијата, туку дека е важно тие да се стремат да комуницираат.

Бабички не сакале сами во изолација: Одлучиле да живеат заедно, а од залихи имаат вино (ВИДЕО)

– Најголем проблем со кој се соочив е кога и двајцата партнери го гледаат она што се случува со различни очи – едната личност мисли дека сè се распаѓа, а другиот дека работите се претерани. Кога луѓето имаат различни перспективи, тие имаат поинаков став за тоа што треба да се направи, а единствениот начин да се надмине тоа е преку комуникација – вели Вајнер-Дејвис.

Loading...

2) Дајте си еден на друг простор

Повеќето парови поголемиот дел од денот го поминуваат одделно – барем еден партнер работи од дома, а сега кога компаниите бараат од вработените да работат од дома, цело време го поминуваат заедно под ист покрив. Ова може да биде посебен проблем за паровите кои живеат во мали домови затоа што може да се чувствуваат како да се загрозува нивниот личен простор.

Сите купуваат тоалет за изолација, Американците оружје

Затоа многу експерти советуваат дека луѓето треба да ја разберат важноста на трошење време сами со себе.

– Важно е паровите да знаат дали спаѓаат во категоријата на луѓе на кои им е потребен партнер да ги решат своите емоции или категоријата на оние што самите ги регулираат. Ако знаете дека вашиот партнер само сака да ги регулира своите емоции, не треба да се обидувате да работите со него, туку оставете го да се справи со тоа самостојно – вели Алев Атес-Барлас, терапевт од Њујорк.

Тој вели дека најдобриот начин за надминување на напнатоста помеѓу вас и вашиот партнер може да биде да медитирате или да ставите слушалки и да се преправате дека сте сами.

Како хороскопските знаци реагираат на карантин и самоизолација?

3) Кажете си еден на друг што ви пречи

Loading...

Заедничката работа од дома, би можела од вашиот партнер да направи имагинарен колега кој е виновен за сè.

Александра Фондрен прочитала на Твитер и веднаш разговарала со нејзиниот сопруг за тоа што им пречи во постапките еден кон друг.

Другите сопружници започнаа да го применуваат ова и објавуваат на Твитер под хаштагот #CovidConfessions („Ковид исповед“) за нивните искуства.

Пет совети за добар однос со партнерот за време на изолација

4) Воспоставете рутини

Никој сè уште не е целосно прилагоден на новите околности на пандемијата. Ова е причината зошто Ли Милер, брачен и семеен терапевт од Лос Анџелес, советува дека би било паметно да се создадат нови рутини што ќе имаат смисла на секојдневниот живот.

Особено е важно да се утврди кој што ќе направи во текот на денот: кој да готви, кој да чисти, кој да одговара на телефон и слично.

– Ова не е ни приближно до типичната ситуација, што значи дека има бројни улоги за кои партнерите треба да се договорат и дека треба да се придржуваат додека работат од дома. Многу е важно тие исто така да одвојат време да седнат и да зборуваат за очекувањата што ги имаат едни за други за време на овие времиња – вели Милер.

Loading...

Епидемијата ќе помине, но нивните тетоважи за коронавирусот ќе останат вечни (ФОТО)

Њујорчаните Кери Ингогли и нејзиниот сопруг Рон Ричардс смислија добитна стратегија за работа од куќа која има 53 метри квадратни каде живеат со своите близнаци возразни 15 месеци.

Ричардс се обидува да има деловни разговори во време кога децата обично спијат, а Ингоглија ги шета кога Ричардс има потреба од концентрација. И двајцата престануваат да работат кога бебињата треба да се хранат. И двајцата ги сменија рутините за да можат да си помагаат еден на друг.

Им направи нови логоа на познатите брендови прилагодени на ситуацијата со коронавирусот

5) Не инсистирајте на секс

Според Бритни Блер, клинички психолог и сексуален терапевт од Северна Калифорнија, сексуалната желба за време на карантин може да биде помала, бидејќи стресот го намалува либидото кај 85 проценти од луѓето.

Loading...

– Нормално е да имате помалку желба за секс во овој период. Ако сте меѓу 15 проценти од луѓето кои не се под стрес, треба да имате на ум дека вашиот партнер најверојатно е – вели Блер, додавајќи дека тоа им се случува на сите парови, но во вакви ситуации може да трае подолго од вообичаеното.

Се заразил со коронавирус од љубовницата, во карантин со сопругата

Не присилувајте го партнерот да има секс, и ако партнерот ве натера да имате секс, објаснете му му што е проблемот за да не се чувствува отфрлено по одбивањето.

6) Концентрирајте се на малите работи

Ако сте склони кон паника, најдобро е да го насочите фокусот кон малите работи, бидејќи паниката дополнително ќе ја влоши вашата врска со партнерот. Наместо да експлодирате, земете длабок здив и размислете за нешто друго, како што се работите што ги сакате за вашиот сопруг.

Loading...

Сетете се што сте правеле заедно пред изолацијата и обидете се да го направите тоа сега. Понекогаш малите гестови можат да значат многу.

Урнебесно шишање во екот на коронавирусот: Фризер со луд изум (ВИДЕО)

7) Ако сте загрозени

Постои потенцијал за зголемена тензија меѓу сопружниците и семејно насилство. Во овој случај, не треба да страдате, туку бидете информирани како да излезете од оваа ситуација.

Карантинот не е поважен од вашето здравје. Полицијата и другите служби за итни случаи работат како и претходно, така што треба да контактирате со надлежната служба со повикување на истакнати телефонски броеви што се наоѓаат на веб-страниците на установата.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *