Утринава дожд и грмотевици, попладне сончево

Сподели со своите пријатели

По прилично бурната ноќ на неколку места низ земјава, утринава сеуште има активни конвективно-облачни ќелии кои носaт дожд и грмежи на југот на пелагониската котлина и во осоговскиот регион. Облачно е во поголем дел од земајта.

Loading...

Температурата ова утро е релативно висока и имаше вредност околу 20°С во 5 часот.

Претпладнево сеуште ќе им услови за дожд, проследен со грмежи, но во послба форма и сосема локално. Генерално како ќе одминува претпладнето, тенденцијата ќе оди кон нмалување на облачноста, а попладнето ќе биде претежно сончево.

Максималната температура ќе достигне вредности околу 29°С во северниот дел од земајта. Потопло ќе биде на југоисток, околу 34°С, додека во пелгониската околина се очекува максимална околу 30°С.

За време на викендот се очекува топло и сончево време.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.