13.06.2019 14:14

Утре стартува пробниот попис на населението


Државниот завод за статистика забрзано се подготвува за најголемата статистичка операција – Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, што ќе се спроведе следната година, во периодот од 1 до 21 април.

Во рамките на подготовките, од утре Заводот ќе спроведе Пробен попис во 32 пописни кругови на територијата на 13 општини во државата. Пробен попис ќе се спроведе во Гостивар, Кисела Вода, Зелениково, Штип, Радовиш, Куманово, Свети Николе, Кратово, Прилеп, Долнени, Струга, Кичево и Валандово.

loading...

– Пробниот попис претставува еден вид на симулација на вистинскиот попис при што Заводот ќе ги тестира сите инструменти потребни за спроведување на пописот, како и организациско-техничките аспекти на пописната операција. Во пробниот попис, вработени на Државниот завод за статистика ќе излезат на терен, односно во избраните пописни кругови, и ќе ги тестираат методолошките и техничките аспекти на попишувањето. Ова во голема мера ќе помогне во откривањето на евентуални тешкотии кои би можеле да се појават во текот на попишувањето и ќе овозможи корекција на сите увидени недостатоци со цел да бидеме целосно подготвени за големата статистичка операција следната година, велат од Државниот завод за статистика.

Се повикува населението во избраните пописни кругови, со доверба да ги прими попишувачите од Државниот завод за статистика кои ќе имаат овластувања од директорот на Државниот завод за статистика, и со своите одговори да придонесат за што подобра подготовка за големата операција која нè очекува следната година.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments