05.11.2017 16:19

Управниот суд ги заврши седниците по жалбите за вториот круг од изборите


Во Управниот суд одржани се сите седници по жалбите поднесени за вториот круг од локалните избори.

Од судот за МИА изјавија дека во тек е изготвувањето на одлуките кои како ќе бидат готови, така ќе се објавуваат на веб страницата. Веќе е објавена одлуката по тужбата од Народното движење на Македонија која се отфрла како неоснована.

До Управниот суд беа поднесени 16 тужби. Единаесет од нив беа поднесени од Алијанса на Албанците, четири од движењето „Беса“ и една од Народно движење за Македонија.

Претходно, Државната изборна комисија на седница ги отфрли сите приговори поднесени за вториот круг од локалните избори.

Извор: МИА


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments