Украински воени затвореници тврдат дека биле мачени во руски затвор

Сподели со своите пријатели

Украинците, кои се вратија од воено заробеништво, велат дека биле тепани и мачени со електро шокови додека биле притворени во објект во југозападна Русија, што би претставувало сериозно кршење на меѓународното хуманитарно право.

Loading...

Во интервју за Би-Би-Си, десетина лица кои беа ослободени за време на размената на затвореници зборуваа за физичко и психичко малтретирање во истражниот затвор бр. 2 во Таганрог, пристанишен град на брегот на Азовското Море.

Сведоштвата, собрани во текот на повеќенеделната истрага, опишува постојана шема на екстремно насилство и злоупотреба во еден од објектите каде што биле држени украинските воени затвореници.

Некои од обвиненијата се како што следува:

За време на секојдневните инспекции и испрашувања, мажи и жени на локацијата во Таганрог биле тепани неколку пати, вклучително и по бубрезите и градите, и добивале струен удар.

Руските чувари постојано им се заканувале и ги заплашувале затворениците, а некои затвореници давале лажни признанија, кои, наводно, подоцна биле користени против нив на судењата.

Притворениците постојано биле неухранети, а ранетите не добивале соодветна медицинска помош, а има и наводи дека притворените починале во објектот.

Би-Би-Си не можеше независно да ги потврди сите овие наводи, но деталите од сведочењата беа споделени со групите за човекови права и, каде што е можно, беа потврдени од други притвореници.

Loading...

Руските власти не дозволија ниту еден надворешен актер, дури ни Обединетите нации и Меѓународниот комитет на Црвениот крст, да го посетат објектот, кој пред војната се користеше исклучиво како затвор.

Руското Министерство за одбрана не одговори на повторените барања на Би-Би-Си за коментар за наводите.

Тие претходно негираа дека мачеле или злоставувале затвореници.

Размената на затвореници меѓу Украина и Русија е меѓу ретките дипломатски достигнувања на оваа војна, а повеќе од 2.500 Украинци се ослободени од почетокот на конфликтот.

Групите за човекови права проценуваат дека до 10.000 украински затвореници се во заробеништво.

Дмитро Лубинец, украинскиот омбудсман за човекови права и еден од официјалните лица вклучени во преговорите за размена со Москва, вели дека девет од десет воени затвореници биле подложени на тортура за време на нивното заробеништво во Русија.

„За мене, тоа е најголемиот предизвик во моментов – како да го заштитиме нашиот народ во Русија“, вели Лубинец.

„Никој не знае како да го направи тоа.“

Loading...

Минатиот септември, Артјом Середњак, постар поручник, беше во руско заробеништво четири месеци кога тој и уште педесетина Украинци беа префрлени во истражниот затвор број два.

„Со часови патуваа со камиони, не знаејќи каде одат, со врзани очи и врзани еден за друг, како човечка гасеница“, ми рече Середњак.

Тој се сеќава дека, по пристигнувањето во Таганрог, ги пречекал офицер.

„Здраво дечки. Дали знаете каде сте? Овде ќе гниете цел живот“, им рекол, вели Середњак од сеќавање.

Затворениците не одговориле ништо.

Ги внеле во зградата, вели Середњак, им биле земени отпечатоци од прсти и им беа извадени алиштата, биле избричени и принудени да се тушираат.

На секој чекор чуварите во оваа установа, кои носеле црни палки и метални шипки, ги удирале по нозете, рацете или „каде што сакале“, вели Середњак.

„Тоа го нарекуваат „добредојде“.

Loading...

Пред да биде заробен, Середњак, кој има 27 години, предводел снајперски вод во Азовскиот полк, главната воена формација во Мариупол.

Тоа, како што рече, го направило главна цел на затворскиот персонал.

Середењак рече дека бил одвоен од другите облечен само во долна облека и бил донесен во собата за првпат да биде испрашан.

Потоа бил турнат на подот, рече тој, со главата надолу.

Стражарите го прашале која е неговата улога во војската и кои задачи извршува.

Со оружје за давање електрошокови, рече Середњак, му го впериле грбот, препоните и вратот.

Loading...

„Тоа им го направија на сите“, вели тој.

„Те забиле во земја како шајка.“

Во мај минатата година, додека Мариупол сè уште беше под руска опсада, властите им наредиле на стотици војници кои биле вградени во градската железарница Азовстал да се предадат.

Средњак бил меѓу последните евакуирани.

Прво бил одведен во институција во Оленивка, село во Доњецк, а потоа, неколку месеци подоцна, бил испратен во затвор во Таганрог, во руската погранична област Ростовска, на околу 120 километри источно од Мариупол.

Loading...

Таму, рече, затворениците биле прегледувани два пати на ден и се изгледало како совршен изговор за чуварите да ги малтретираат.

„Можеби не им се допадна како ја напуштивте ќелијата, или не излеговте доволно брзо, или рацете ви беа премногу ниски или главата ви беше превисока.“

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зеленски ја покани Марина Абрамовиќ да биде амбасадор на Украина

За време на една таква турнеја, Середњак бил прашан дали има девојка.

Тој одговорил дека има и се сеќава дека чуварот му рекол: „Дај ни го нејзиниот Инстаграм“. Ќе те сликаме и ќе ѝ испратиме слика“.

Излажал, не сакајќи да ја открие, велејќи дека нема отворен профил.

Loading...

Потоа го претепале, рекол тој, и го донеле во соба во затворскиот подрум, каде што сретнал 20-годишен украински борец.

Середнак ми кажа дека човекот бил свиткан, држејќи ги рацете, очигледно во болка, и рече дека полицајците му туркале игли под ноктите.

Како што минуваа деновите, Середњак забележал дека затворските чувари биле особено брутални кон оние кои припаѓале на Азовскиот полк, поранешна паравоена сила во Мариупол која некогаш имала врски со екстремната десница.

Рускиот претседател Владимир Путин, меѓу другото, рече дека неговата војна е обид за „деназификација“ на Украина – земја предводена од еврејскиот претседател Владимир Зеленски – а руските власти често ја наведуваат единицата како оправдување за инвазијата.

Середњак рече дека, за време на сослушувањето, бил обвинет за грабеж на Маријупол и дека тој лично им наредил на своите сили да убиваат цивили во градот, местото на некои од најразорните битки во оваа војна досега.

Играчот од средниот ред, кој зборува брзо и гласно со доверба во својот глас, ги демантираше тврдењата, но вели дека тоа воопшто не било важно.

Loading...

„Сè додека не кажуваш што им е гајле и како сакаат да го слушнат“, ми рече, „нема да престанат да те тепаат“.

Во една прилика, рече Середњак, полицаец го удирал со дрвена столица „се додека столот не се распаднал“.

Во друга прилика, рече тој, побарале од него да ја испее „Азовската химна“.

Тој не знаел за химната на Азов и претпоставувал дека стражарите мислеле на „Молитвата на украинскиот националист“, заклетва од 20 век што војниците обично ја рецитирале гласно пред да бидат испратени во битка.

Посредникот рецитирал неволно, свесен за тоа како стражарите би можеле да реагираат на тоа.

Loading...

Го удриле неколку пати, вели тој.

Падна, удирајќи со главата во ѕидот, што ја пукна аркадата во близина на неговата веѓа.

Лежел на подот, додека тепањето продолжило, вели, по целото тело.

„Кога конечно станав“, се сеќава Середњак, „ми рекоа: „Се надеваме дека сега го извадивме од тебе“.

Некои чувари се чинеше дека се под големо влијание на наративот за „деназификација“ на претседателот Путин.

За приведените, тоа беше очигледно од тоа како стражарите покажаа посебен интерес за сè што, според нив, може да се толкува како пронацистичко.

Затворениците не смееле да имаат личен имот, па нивните тетоважи неизбежно го привлекле вниманието на чуварите.

Ова ме потсети на слични обвинувања што ги слушнав додека ги истражував руските логори за филтрирање во окупираните области на Украина минатата година.

Серхи Рочук, триесет и четиригодишен постар наредник во полкот, исто така го напуштил Азовстал во последните конвои и бил префрлен во Таганрог една недела по Средњак.

Тој рече дека на почетокот чуварите „барале кукасти крстови и слично“.

Но, во реалноста, рече тој, „ако сте имале било каков вид на тетоважа, автоматски ве гледале како негативец“.

Рочук, кој е доктор, имал тетоважи на двете нозе, раце и граден кош.

Пред неколку недели, кога се сретнавме во Киев, тој ја крена кошулата за да ми го покаже гавранот што покрива дел од неговите гради и симболот на пешадискиот полк на неговиот лев бицепс; на левата надколеница имал и ознаки на редот Џедаи од Војна на ѕвездите.

„Дали овие тетоважи те доведоа во неволја?“ го прашав.

„Многу пати“, одговори тој.

„Тие би рекле: „Што е ова? О, добро, ќе те истепам за тоа“.

Играчот од средниот ред, кој нема тетоважи, рече дека некои борци кои имале тетоважи на националистички симболи, како што се украинското знаме или златниот трозабец, често биле напаѓани.

Loading...

„Не мразеа затоа што бевме Украинци“, ми рече тој.

Во мартовскиот извештај на Канцеларијата на Високиот комесаријат за човекови права на Обединетите нации (ОХХР) се вели дека Русија „не успеала да обезбеди хуман третман“ на затворениците, со „забележителен модел на прекршување на нивните права“.

Крис Јановски, портпарол на канцеларијата, рече дека „има долг список на лоши работи што се направени“ на затворениците во установата во Таганрог.

Фактот што затворот се користи за задржување на затвореници само по себе е кршење на меѓународното хуманитарно право, рече тој, бидејќи тие треба да се чуваат на посебно одредени места.

Украина, исто така, е обвинета за злоупотреба на затворениците, според извештајот од март, но генерално, „со нив сè уште се постапува подобро“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД испраќаат напредни ракети со долг дострел во Украина

Рочук рече дека затворениците во Таганрог „живеат во постојана состојба на стрес“.

Тој се присети дека сретнал човек, исто така лекар, кој лажно признал дека му извадил тестиси на руски затвореник, очајнички да стави крај на тортурата.

Loading...

„Тој рече: „Во ред, само остави ме на мира, ќе потпишам признание“. Чуварите потоа ги заплашија другите лекари, велејќи: „А, а вие му помагавте“.

Стражарите му дале на Рочук електрошокови, вели тој, но тој сепак се спротивставил.

Рочук ми кажа дека е ставен во самица на два месеци како казна.

Беше тепан речиси секој ден; понекогаш неколку пати на ден, рече тој.

Рочук се присети на еден од чуварите кој се чинеше дека ужива да ги клоца другите во градите, предизвикувајќи му постојана болка.

Тој се пожали, но не доби помош.

„Морав да си кажам: „Човеку, биди силен, не можеш да ја контролираш ситуацијата, па мора да ја прифатиш“, се сеќава Рочук.

Loading...

Сепак, не сите биле подеднакво отпорни.

Середњак рече дека неговиот соборец од Азов, во доцните дваесетти години, скршил мало огледало што висело над мијалникот во неговата ќелија и со парчињата сам си го пресекол грлото.

Мажот го спасиле други затвореници, кои со раце го прекинале крварењето.

Неколку дена подоцна, рече Середниак, затворскиот персонал ги отстранил огледалата од сите ќелии.

Руските лекари, рече Середњак, повремено ги посетувале уапсените, но „не мора да им помагале“.

Тој опиша дека порциите храна што ги добивале биле ограничени; понекогаш, рече тој, тие беа „толку мали што бев среќен ако јадев 300-400 калории дневно“.

Играчот од средниот ред, кој е висок 1,86 метри, рече дека неговата тежина се намалила на околу 60 килограми додека престојувал таму, од вообичаените 80 килограми.

„Секогаш кога станував“, рече тој, „ќе ми се врти. Очите ќе ми се затемнуваа, не можев да направам никакви нагли движења“.

Loading...

Тој веруваше дека тоа е намерно: ослабени, заробениците нема да пружат никаков отпор.

Ирина Стохни, триесет и шестгодишна виша воена медицинска сестра од 56-та бригада, ги опиша затворениците како „постојано неухранети“.

„Не нè нахранија“, рече таа.

„Не ни дозволија да излеземе надвор… Небото можевме да го видиме само низ решетките на прозорците.“

Стони рече дека за време на нивните рунди двапати дневно, чуварите ја принудувале неа и другите жени во неудобни пози, со рацете зад грб и главите на колена, а некои ги „влечеле за коса“.

Други затворенички ми кажаа дека на жените ќе им наредат да се соблекуваат голи пред машкиот персонал кој понекогаш дава навредливи коментари за нивните тела.

Еден ден, рече Стони, чувар ја обвини дека мачела проруски жени во заробеништво и ѝ ги искривил рацете толку силно што тој „за малку ќе ги скршил“.

Неколку пати за време на нашето интервју таа плачеше.

„Во Таганрог живеат и работат само ѓаволи“, рече таа.

По нејзиното ослободување, Стони била подложена на операција за отстранување на адхезии – адхезии на ткиво со лузни помеѓу органите што може да резултираат од физички удари – што се појавиле на нејзините бубрези и мочниот меур.

Loading...

„Освен силување“, ми рече Стони, „ни направија се друго.“

Денис Хајдук, армиски хирург, рече дека стражарите го принудувале него и другите затвореници да трчаат со наведнати глави додека биле тепани за време на нивниот „добредојде“ и дека затворениците биле тепани дури и кога биле на земја и не можеле да станат.

Хајдук, кој има 29 години, им помагал на ранетите во Азовствал и за време на сослушувањето бил обвинет дека ги ампутирал и кастрирал заробените Руси, ми рече.

Тој негираше, велејќи дека кај него биле донесени само украински борци.

Додека се сеќаваше што се случи, можев да го видам гневот на неговото лице.

Хајдук го турнаа на подот и му даваа електрошокови со пиштол за шок додека, како што вели, не се потроши батеријата.

Други затвореници рекоа дека чуварите користеле и воен телефон за да им дадат електричен шок со поврзување на неговите жици со нивните тела.

„Почнуваш да се грчиш“, рече Хајдук.

„Ако ја кренеш главата, почнуваат да те тепаат. И тој циклус никогаш не завршува“.

Таганрог бил користен и како претоварна станица и, на големо изненадување, Хајдук бил задржан таму само два дена пред да биде ослободен во размена на затвореници.

Loading...

Додека си заминувал, чуварите се обиделе да го натераат да потпише документ во кој се тврди дека повредите на неговото тело биле случајни.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руски активист доби осум години затвор за снимка за Буча

Хајдук одбил.

Рече дека стражарите го тепале и клоцале и дека слушнал нешто како пука.

Хајдук имал проблеми со дишењето, се присети тој и падна на душекот за кој се држеше.

Подоцна, откако се вратил во Украина, му биле дијагностицирани три скршени ребра како и контузија на срцето – модринка на срцевиот мускул предизвикана од физички удари.

Го прашав зошто мисли дека чуварите така се однесуваат со Украинците.

„Затоа што можат“, рече тој.

„Ти си затвореник, а тие те злоставуваат.

Кога му го поставив истото прашање на Середњак, тој ми даде многу попрактичен одговор:

„Те тепаат за да добијат некоја информација. А потоа велат: „Сакаме да се погрижиме да не се вратиш и да се караш по размената“.

Loading...

Лубинец, омбудсманот на Украина, рече дека руските власти создале „систем на тортура“ за украинските затвореници, обично во притворските центри, во Русија и окупираните делови на Украина.

Украина ги отвори своите институции за експерти; Русија, сепак, има ограничени посети и само на некои локации.

Јановски од ОХХР рече дека Москва упорно ги одбивала барањата на ОН за пристап без да наведе „никакви легитимни причини за тоа“.

Бидејќи повеќето места се затворени за надворешни набљудувачи, Лубинец рече: „руските војници можат да им прават што сакаат на украинските затвореници“.

За време на неговото „добредојде“, Артем Дибленко, 40-годишен постар наредник од 36-та поморска бригада, ги слушнал стражарите како зборуваат за играње фудбал со затворениците.

Беше заинтригиран.

„Она што не го знаев е каква ќе биде топката“, вели Дибленко.

Со врзани очи, му наредиле да бега, рекол, а потоа паднал.

„Постојано ме клоцаа. Навистина се чувствував како фудбалска топка“.

Дибленко ми кажа дека во септември, еден од неговите другари во ќелија доживеал срцев удар, што го припишува на постојано физичко малтретирање.

Loading...

Никој не дошол да му помогне, рекол Дибнеко, а човекот починал на 53-годишна возраст.

Три недели подоцна, Дибленко бил вклучен во размената и, во Украина, го пријавил случајот до властите.

Телото, рече тој, било вратено на крајот на минатата година.

„Неговиот син доби фотографии од телото“, вели Дибленко. „Тие беа грозни“.

Украина потврди дека телата биле разменети во декември, без да го открие идентитетот на жртвите или како ги загубиле животите.

Синот на мажот рекол дека ги чека резултатите од ДНК тестот и не сакал да коментира.

Медиумската иницијатива за човекови права, украинска организација, забележа наводи за најмалку три смртни случаи во затворот Таганрог, кои се движат од тортура до отсуство на храна и медицинска нега.

Марија Климук, една од истражителите од групата, рече дека тоа е „едно од најлошите места за украинските затвореници во Русија“.

Таа ги слушнала признанијата на луѓето одведени на испрашување кои биле прашани дали имаат деца.

„Ако некој рече не, ќе го претепаат по гениталиите“, рече Климук, „додека чуварот ќе рече: „Тоа е за да се спречи репродукцијата“.

А некои украински војници беа судени, рече таа, со навидум лажни признанија дадени во заробеништво кои беа користени како доказ против нив.

По речиси 12 месеци во заробеништво, седум во Таганрог, Середниак беше ослободен во размена на затвореници на 6 мај, заедно со 44 други украински борци.

Рече дека тој датум ќе го прослави како втор роденден.

Истата размена го вклучи Серхи Рочук, лекар, кој подоцна откри дека има фрактура на градната коска – состојба поврзана со тежок удар во градниот кош, што тој го припишува на злоупотребата што ја претрпел.

Го посетив Средњак четири недели по неговото враќање, во стан во станбен блок на левиот брег на Киев, помеѓу сесиите за физичка и ментална рехабилитација.

Loading...

Лекарите му констатирале скршено ребро и цисти на црниот дроб и бубрегот, за кои велат дека најверојатно се предизвикани од тепањето.

На средовечниот маж веќе му се вратила дел од ослабената тежина, но сепак страдаше од болки во долниот дел на грбот и понекогаш имаше проблеми со одењето.

На мојот телефон, тој прво го гледаше видеото од неговата сопствена размена, што го објави украинската влада.

Заробениците беа снимени како извикуваат: „Слава на Украина!“ додека беа пречекани од навивачка толпа.

Посочувајќи кон насмеаниот човек, Середњак рече: „Ова сум јас!“.

Не можев да го препознаам.

Бев блед, слаб, не видов сончева светлина“, ми рече.

„Бевме како лилјаци, живеевме на полусветло.“

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.