Трамп ја тужеше комисијата што ги истражува немирите во Капитол

Сподели со своите пријатели

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп го тужеше Комитетот на Претставничкиот дом кој ги истражува смртоносните немири во Капитол на 6 јануари 2021 година, во она што АП го истакнува е обид да се блокира поканата на Комитетот со која се бара од него да сведочи.

Loading...

Во тужбата се наведува дека иако некои поранешни претседатели доброволно се согласиле да сведочат или да дадат документи како одговор на поканите од конгресните комисии, „ниту еден претседател никогаш не бил принуден да го стори тоа“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Цела Италија во опасност од лизгање на земјиште

„Практиката покажува дека поделбата на власта му забранува на Конгресот да го принуди претседателот да сведочи“, рече адвокатот на Трамп, Дејвид Ворингтон.

Тој рече дека Трамп „соработувал со комисијата во добра волја за да ги реши овие прашања во согласност со извршните прерогативи и поделбата на власта“, но рече дека комисијата „инсистира на политички пат, оставајќи го претседателот Трамп без избор да влезе во овој спор меѓу извршната и законодавната власт, вклучително и третата власт, судската“, пренесува Танјуг.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Командантот на американските вселенски сили: Кина е растечка закана