Трамп ја повика Турција да ги ограничи воените акции во Сирија

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Доналд Трамп го повика својот турски колега Реџеп Таим Ердоган да ги ограничи воените операции во Сирија и да избегне ризик од конфликт со американските сили, соопшти Белата куќа.

Трамп во телефонски разговор на Ердоган му ја пренел својата загриженост од ескалација на насилството во Африн, и дека ризикува да дојде до судир на заедничките цели на двете земји во Сирија, се наведува во соопштението од Белата куча.

Трамп ја повикал Турција да ги ограничи воените акции, како и да се избегнуваат цивилните жртви и порастот на бројот на раселение лица и бегалци, наведува Ројтерс.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.