12.07.2018 00:26

Тајланд се простува од нуркачот кој загина спасувајќи ги децата во пештерата


Телото на нуркачот кој загина доставувајќи боци со кислород на затобениот тајландски фудбалски тим ќе биде вратено во неговиот роден град каде ќе биде погребан со најголеми почести.

Поранешниот тајландски маринец Саман Кунан (38) почина откако остана без кислород во тесните водени премини на пештерата Там Луанг на северот на Талјанд, обидувајќи се да ги спаси момчињата.

Завршена е и последната фаза од акцијата и последните членови беа успешно ослободени, но за жал, не помина без жртви. Кнан го даде животот за да младите членови на фудбалскиот тим повторно ја видат светлината на денот, а неговата земја ќе му се заблагодари со најголемите државни почести.

loading...

Неговото тело е пренесено во неговиот роден град Рои Ет, а на погребот кој ќе го финансира кралството, пишува Дејли мејл.

Неговата последна објава на Фејсбук е фотографија на која позира со другарите на влезот во пештерата.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments