Жозеп Борел

Сподели со своите пријатели

Војната на Русија против Украина претставува егзистенцијална закана за целата Европска унија и ја принуди Унијата да ја стави одбраната во центарот на сопствената безбедносна политика, изјави високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел. Loading… „Во време кога американското учество во Европа станува сè помалку сигурно, оваа војна претставува егзистенцијална заканаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на дипломатијата на Европската унија, Жозеп Борел денеска изјави дека меѓународната заедница мора цврсто да се обедини против тероризмот, по нападот во Москва во кој според последните информации загинаа повеќе од сто лица. Loading… „Најостро го осудувам грозоморниот напад што се случи синоќа во Москва. Тероризмот повторно гаѓаше невиниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел изјави дека Израел предизвикува глад во Газа. Loading… „Во Газа веќе не сме на работ на глад, но сме во состојба на глад што погодува илјадници луѓе“, рече Борел на отворањето на конференцијата за хуманитарна помош за ГазаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на дипломатијата на Европската унија, Жозеп Борел, изјави дека обезбедувањето нов пакет воена помош за Украина не може да чека, бидејќи, како што оцени, исходот од војната во Украина ќе се решава оваа пролет или лето. Loading… Поради сомневањата за континуираната американска поддршка за Киев, Борел им рече наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Високиот комесар за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Жозеп Борел рече дека Израел „го користи гладот ​​како оружје за војна“ и ја обвини земјата за блокирање на копнените патишта кои се најдобриот начин за испорака на храна за стотиците илјади Палестинци кои се соочуваат со глад во Појасот Газа.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Високиот комесар на Европската унија за надворешна политика и безбедност Џозеп Борел го поздрави апелот на потпретседателката на Соединетите Американски Држави (САД) Камала Харис за прекин на огнот во Појасот Газа, велејќи дека сега Советот за безбедност на Обединетите Нации можат да донесат резолуција за таков чекор. Loading… – СеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Јосеп Борел, денеска изјави дека е „згрозен од веста за уште еден масакр“ на северот на Газа во кој загинаа Палестинците кои чекаа ред за храна. Loading… „Згрозен сум од веста за уште еден масакр на цивили во Газа коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, по повод двегодишнината од војната во Украина изјави дека ЕУ е на страната на Киев од почетокот на конфликт, кој, како што рече, ја промени историјата на Европа, но не и нејзината географија преку насилство. Loading… „Одбележуваме двеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, Жозеп Борел, денеска изјави дека ќе предложи режимот на санкции на ЕУ во областа на човековите права да го носи името на починатиот руски опозициски политичар Алексеј Навални, кој почина во затвор. Loading… „Во спомен на Навални, им предлагаме на министритеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Жозеп Борел денеска објави дека воената поддршка на Европската унија (ЕУ) за Украина, зајакнувањето на одбранбената индустрија на ЕУ, како и безбедносните предизвици во Црвеното Море, Сахел и Гвинеја, ќе бидат главните теми на неформалниот состанок на министрите за одбрана наПрочитај повеќе