УНИЦЕФ

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на УНИЦЕФ Џејмс Елдер рече дека Појасот Газа е „полош од детски гробишта“ и предупреди дека ситуацијата може да се влоши. Loading… Елдер, кој штотуку се врати од еднонеделната посета на Појасот Газа, рече дека децата во палестинската енклава живеат во пеколни услови и предупреди на сериозни последици заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Децата се соочуваат со „катастрофална“ ситуација во Газа, а родителите немаат друг избор освен да им дадат солена вода, според УНИЦЕФ – агенцијата за деца на Обединетите нации. Loading… Тоби Фрикер, портпарол на УНИЦЕФ, изјави за Би-Би-Си дека недостигот постоел во Газа и пред сегашниот конфликт да биде „подигнат наПрочитај повеќе

children running and walking on brown sand surrounded with trees during daytime

Сподели со своите пријатели

Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ) објави дека бројот на раселени деца во светот достигна 43,3 милиони на крајот на минатата година. Loading… „Повеќе од една деценија, бројот на деца принудени да ги напуштат своите домови се зголемува со алармантна брзина, а нашиот глобален капацитет да реагираме останува под големПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Детската агенција на ОН, УНИЦЕФ, предупреди на „детска криза“ во Авганистан со речиси 16 милиони деца кои легнуваат гладни и 2,3 милиони деца се очекува да се соочат со акутна неухранетост во 2023 година, изјави претставник на УНИЦЕФ. Loading… „Тие немаат чиста вода за да ја згаснат жедта, па дуриПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Околу 67 милиони деца се целосно или делумно лишени од рутински вакцини меѓу 2019 и 2021 година поради нарушувања во здравствените системи поврзани со пандемијата Ковид-19, објавија утринава Обединетите нации. Loading… Ситуацијата предизвикана од ограничувањата во здравствените системи го врати светот повеќе од 10 години назад во однос на вакцинацијатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ) во вторникот предупреди дека голем број деца во Рогот на Африка и Сахел може да умрат поради тешка неухранетост и ризик од болести кои се пренесуваат преку вода, јавува Anadolu Agency (AA ). Loading… Извршниот директор на УНИЦЕФ Кетрин Расел повика на итна помошПрочитај повеќе