Украина

Украина е земја во Источна Европа. Создадена е во 1991 година, со одвојувањето на Украинската Советска Социјалистичка Република од Советскиот Сојуз.

На 22 февруари Украина е под инвазија од страна на војската на Руската Федерација.

Земјата е поделена на 27 единици: 24 области, една автономна република и два града со специјален статус.

Сè до март 2014 година во составот на државата влегувале и Автономната Република Крим и Севастопол како град со специјален статус.

Таа година Крим се соочи со безбедносна опасност поради украинската криза и распиша референдум, каде народот во огромно мнозинство изгласал отцепување и припојување кон Руската Федерација.

Во март истата година полуостровот премина во руската Република Крим, а Севастопол стана федерален град на Русија.

Во продолжение сите вести поврзани со Украина.

Таурус

Сподели со своите пријатели

Украина со месеци се обидуваше да ја убеди германската влада да ѝ испрати моќни крстосувачки ракети со долг дострел од типот Таурус. Loading… Крстосувачката ракета Taurus KEPD-350 се смета за едно од најмодерните оружја на германскиот Бундесвер. Тие ракети долги пет метри и тешки 1.400 килограми се лансирани со борбениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Верзијата за учество на претставници на руските безбедносни сили во настаните на Мајдан во 2014 година не е точна, изјави шефот на одделот „Мајдан“ на Канцеларијата на главниот обвинител на Украина Алексеј Донској. Loading… „Ако некој сака да слушне дека на Мајдан имало руски снајперисти и руски полицајци, тогаш таквоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот премиер ги повика Европската унија и Јапонија да воведат нови економски санкции кон Русија по смртта на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, пренесува Ројтерс, пренесува Хина. Loading… Повикот за санкции дојде откако земјите од Европската унија Германија, Литванија и Шведска побараа специјални нови санкции по смртта на Навални воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателите на Франција и Украина, Емануел Макрон и Володимир Зеленски утре во Париз ќе потпишат билатерален безбедносен договор, соопшти Елисејската палата. Loading… „Договорот е дел од заложбата прифатена на состанокот на Групата седум индустриски најразвиени земји (Г7), одржан на маргините на самитот на НАТО во Вилнус во јули 2023 година“,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во петок ќе ги посети Германија и Франција и планира да зборува на Минхенската безбедносна конференција на 17 февруари, соопшти денеска канцеларијата на Зеленски. Loading… Елисејската палата денеска соопшти дека Франција и Украина во петок ќе потпишат билатерален договор за безбедносни гаранции. Во соопштението се наведуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот претседател на Европската комисија, Жан-Клод Јункер изјави дека на Украина треба да ѝ се даде перспектива за членство во Европската унија, но и предупреди дека е скептичен кога се во прашање роковите и дека Брисел не треба да ветува нешто што не може да го исполни. Loading… „Целосно сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска изјави дека е уверена оти сите 27 земји-членки ќе постигнат решение за обезбедување средства за Украина и посочи дека ЕУ ќе започне свои реформи за да се подготви за Унија од 30 или повеќе членови. Loading… Фон дер Лајен, обраќајќи сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Петгодишниот Велес Пашник почина во саботата во украинскиот град Лавов откако паднал во кома при вадење на млечни заби под општа анестезија. Loading… Момчето доживеало срцев удар кога паднало во кома при вадење на два млечни заба во една од стоматолошките клиники. Лекарите успеале да го реанимираат и веднаш билПрочитај повеќе

a group of people holding flags in front of a building

Сподели со своите пријатели

Околу 4,3 милиони луѓе кои не се државјани на Европската унија, кои побегнале од Украина, добиле некаков азил во земјите на ЕУ до 30 ноември 2023 година, покажуваат податоците на Евростат. Loading… Како што се наведува, граѓаните на Украина претставуваат 98 отсто од корисниците на некаква привремена заштита, односно азил,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинските граничари вчера извлекоа маж кој се обидел илегално да ја премине границата од реката Днестар во областа Виница. Loading… Според граничарите, 35-годишен маж од Харков се обидел да доплива до Молдавија во нуркачка опрема со перки, пишува „Украинска правда“. „Пливачот кој почнал да ја преплива растојанието до брегот наПрочитај повеќе