Крим

Сподели со своите пријатели

Руската морнарица денеска одби напад на украински дронови на пристаништето Севастопол на Крим, објави гувернерот на тој град, кој Москва го анектираше пред девет години, додавајќи дека „хакнале“ некои радио станици кои емитувале лажни повици за евакуација на граѓаните. Loading… „Црноморската флота одби напад извршен со површински беспилотни летала врзПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во градот Џанкој на Крим, кој синоќа беше нападнат од украински дронови, воведена е вонредна состојба, изјави шефот на градската управа Игор Ивин. Loading… Тој изјави дека во градот се оштетени неколку згради и електричната мрежа. Оштетени се приватна куќа, продавница и стручно училиште, изјави Ивин, пренесува РИА Новости. ОлегПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Додека некои украински војници водат исцрпувачка битка за Бахмут, најтешка од почетокот на војната, некои одат на обука во земјата и во странство. Loading… Симулирајќи вистинска битка, тие практикуваат офанзивни акции во шумите недалеку од белоруската граница. „Најважно е војниците да се направат ментално силни кога ќе се соочат соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во експлозијата што се случи синоќа на Крим, уништени се руски ракети кои биле транспортирани со железница, соопшти украинското Министерство за одбрана. Loading… Рускиот шеф на градот Џанкој изјави дека областа била нападната со беспилотни летала. Киев објави дека ракетите биле наменети за руската Црноморска флота, пренесува Нова.рс. „Експлозија воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската армија запрела обид за масовен напад со дронови на Крим, соопшти денеска руското Министерство за одбрана. Loading… „Шест дронови беа соборени, уште четири беа оневозможени благодарение на руското семејство системи за електронско војување“, се вели во соопштението, пренесува RT. Според извештајот, во моментов нема жртви или оштетувања на градскатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Заменик-државниот секретар на САД за политички прашања Викторија Нуланд изјави дека САД ги поддржуваат нападите на Украина врз воените објекти на Крим и дека тоа се легитимни цели, пренесува ТАСС. Loading… „Украина нема да биде безбедна доколку Крим не се демилитаризира“, рече Нуланд за време на видео дискусија организирана одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украина е подготвена да користи британски ракети со долг дострел за да погоди цели на Крим, пишува британскиот весник „Тајмс“ повикувајќи се на неименувани извори во украинските воени кругови. Loading… Соговорникот на весникот потврди дека изјавата на претседателот на Украина Володимир Зеленски за уништување на руски воени објекти „во длабочинатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во следните шест месеци ќе бидеме сведоци на голема човечка трагедија. Украинските вооружени сили ќе се соочат со тешки услови на бојното поле, а украинските цивили ќе продолжат да трпат секојдневни руски напади. Loading… Во меѓувреме, недоволно опремените и слабо водени трупи на Русија ќе претрпат илјадници жртви, уништувајќи јаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку седум лица загинаа во пожар на Крим откако пламените јазици ги зафатија привремените сместувања во кои се сместени градежни работници, соопштија во четвртокот проруските власти. Loading… Повикувајќи се на локалните власти, државната новинска агенција ТАСС јави дека пожарот, кој избувна во четвртокот во текот на ноќта во предградијата наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот милијардер Илон Маск ја критикуваше подготвеноста на Соединетите Американски Држави да ја поддржат Украина во обидот да го врати Крим. Loading… Тој реагираше на неодамна објавениот напис на Њујорк Тајмс, во кој се наведува дека администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден почнува да сфаќа дека на Украина можеби ѝПрочитај повеќе