Севастопол

Сподели со своите пријатели

Украинските специјални сили (СОФ) денеска соопштија дека во вчерашниот напад врз седиштето на руската Црноморска флота во Севастопол, загинале и ранети се десетици Руси, меѓу кои и високи претставници на флотата. Loading… СОФ наведе на Телеграм дека операцијата наречена „Стапица за ракови“ овозможила нападот да се изврши за време наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската Црноморска флота одби напад со дронови на кримското пристаниште Севастопол извршен во текот на ноќта од недела кон понеделник, објави на апликацијата Телеграм прорускиот гувернер на Севастопол Михаил Развозаев. Loading… „Според последните информации, едното беспилотно летало е уништено, а другото самото експлодира. Сега се е тивко, но сите нашиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската морнарица денеска одби напад на украински дронови на пристаништето Севастопол на Крим, објави гувернерот на тој град, кој Москва го анектираше пред девет години, додавајќи дека „хакнале“ некои радио станици кои емитувале лажни повици за евакуација на граѓаните. Loading… „Црноморската флота одби напад извршен со површински беспилотни летала врзПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Прорускиот гувернер на Крим, украинскиот полуостров кој Русија го окупираше и потоа го анектираше во 2014 година, објави дека „нападот на Севастопол е завршен“. Loading… Во објава на својот канал Телеграм, Михаил Развозаев, кој Москва го назначи на функцијата гувернер на Крим, рече дека силите за воздушна одбрана собориле „10Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските системи за противвоздушна одбрана од синоќа го соборија третото беспилотно летало кај брегот на Севастопол, а руските сили продолжуваат да го одбиваат нападот, објави гувернерот на Севастопол, Михаил Развозаев. Loading… Тој претходно објави дека првиот дрон бил соборен синоќа, пренесува РИА Новости. Агенцијата наведува дека од почетокот на годинатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија е подготвена да обезбеди пристап до нуклеарните постројки во Севастопол како дел од спроведувањето на мерките на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), изјави претставникот на руската делегација на состанокот на Генералното собрание на ОН, Александар Шевченко. Loading… – Објектите лоцирани во градот Севастопол се вклучени во списокот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин во средата потпиша втор указ со кој, меѓу другото, се воведуваат ограничувања за движење во и надвор од осум региони кои граничат со Украина. Loading… Ограничувањата на движењето се однесуваат на јужните руски региони Краснодар, Белгород, Брјанск, Воронеж, Курск и Ростов – кои граничат со УкраинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку четири експлозии се регистрирани во текот на ноќта меѓу четвртокот и петокот на Крим, во близина на воениот аеродром Белбек и во близина на пристанишниот град Севастопол, јави Радио Слободна Европа (РСЕ) повикувајќи се на локални извори. Loading… Рускиот администратор на Севастопол, Михаил Развозаев, напиша на Телеграм доцна воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

ЕУ оценува дека регрутирањето што го иницира Руската Федерација за потребите на нејзините воени сили на Крим и Севастопол е незаконско и спротивно на меѓународното хуманитарно право. Loading…   Украинците ја потиснуваат руската војска северно од Киев, тврди Украина   „Регрутирањето на сите квалификувани мажи, вклучително и кримските Татари, воПрочитај повеќе