трговија

Сподели со своите пријатели

Германскиот извоз во Русија во март, поради санкциите воведени поради војната во Украина, падна за 57,5 ​​отсто во споредба со истиот месец лани. Заводот за статистика на Германија објави дека вредноста на извозот во Русија изнесува 1,1 милијарда евра. Loading… Така, во март Руската Федерација падна на 12-то место меѓуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија и Белорусија веќе немаат повластен трговски статус, беше одлучено со гласање во американскиот Конгрес, пишува Business Standard. Loading… Ова е одговорот на САД на руската инвазија на Украина, што го отвора патот за воведување казнени царини за производите од Русија и Белорусија.   Украина: Имаме 7.000 загинати руски војнициПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Канада би можела да пласира повеќе нафта, гас и ураниум на пазарот за да помогне во справувањето со глобалната енергетска криза и да ги спречи скоковите на цените, рече министерот Џонатан Вилкинсон. Loading… Цените на енергијата драстично се зголемија поради санкциите што Западот ги воведе кон Русија по нејзината инвазијаПрочитај повеќе