Германскиот извоз во Русија во март падна за 57,5 отсто

Сподели со своите пријатели

Германскиот извоз во Русија во март, поради санкциите воведени поради војната во Украина, падна за 57,5 ​​отсто во споредба со истиот месец лани. Заводот за статистика на Германија објави дека вредноста на извозот во Русија изнесува 1,1 милијарда евра.

Loading...

Така, во март Руската Федерација падна на 12-то место меѓу земјите кои се најважни дестинации за германскиот извоз надвор од ЕУ“, се вели во соопштението.

 

Доларот ослабе, цената на нафтата порасна

 

Инаку, Русија уште во февруари беше на петтото место од земјите дестинација на германски извоз надвор од ЕУ.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Невреме и обилни дождови во Пакистан, загинаа 50 лица

Извозниците во Германија очекуваат оваа година да им биде многу тешка.

 

Loading...

Азиските инвеститори претпазливи, кинеските берзи во пад

 

„Војната во Украина е тежок товар за германската надворешна трговија“, предупредува Дирк Јандур, претседател на Здружението на извозници.