ТППЕ Куманово (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Пожарникарите на Територијалната противпожарна единица Куманово вчера имале две интервенции. Loading… Како што информираат од Регионалниот центар за управување со кризи првата интервенција била на опожарена сува трева во близина на Граничниот премин Табановце. Таму во период од 12:10 до 12:55 часот интервенриале тројца пожарникари со едно противпожарно возило. ВторатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Два пожари вчера биле регистрирани на територијата на кумановско, поточно еден во Куманово, а друг во општината Старо Нагоричане. Loading… Како што информираат од Регионалниот центар за управување со кризи, сува трева и шума гореле вчера во атарот на Агино село покрај автопатот Скопје – Куманово. На терен околу 17:15Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски заедно со првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби и министерката за одбрана, Славјанка Петровска присуствуваа на настанот „Цивилна заштита помеѓу институциите и граѓаните“ во организација на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС). Loading… На настанот, на кој присуствувашеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Стан и лифт во зграда во Куманово биле опожарени во текот на ноќта, информираат денеска од Регионалниот центар за управување со кризи. Loading… Петмина пожарникари со едно противпожарно возило интервенирале во зградата на булеварот „Октомвриска револуција“ во период од 00:50 ди 02:00 часот, при што пожарот бил изгаснат. Нема повеќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Викендица, патнички автомобил марка „голф“ и стрниште вчера изгореле во поголем пожар на патот помеѓу кумановските села Пчиња и Студена Бара. Loading… Како што информираат од Регионалниот центар за управување со кризи, осум пожарникари со три противпожарни возила интервенирале на гаснење на огнот. Интервенцијата траела во период од 12:30 доПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пожар вчера избувнал во просториите на поранешниот Хотел „Кристал“ кој се наоѓа во центарот на градот. Loading… Како што информираат од Регионалниот центар за управување со кризи била запалена една соба. Интервенирале четворица пожарникари од ТППЕ Куманово во период од 21:30 до 22:30 часот. Никола ИвановскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Две интервенции имале кумановските пожарникари изминатово деноноќие, информираа денеска од Регионалниот центар за управување со кризи Куманово. Loading… Пожарникарите повторно интервенирале на запалено ѓубриште на „дивата“ депонија во населбата „Перо Чичо“, вчера во периодот 20:00 до 20:45 часот. Пожарот го гаселе со едно противпожарно возило. На оваа локација речиси секојдневноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Четири пожари вчера гореле на подрачјето на општините Куманово, Липково и Старо Нагоричане, информираат денеска од Регионалниот центар за управување со кризи. Loading… Во атарот на селото Ваксинце во Општина Липково гореле сува трева и стрниште. Таму во период од 15:05 до 16:30 часот интервенирале тројца пожарникари. Втората интервенција наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Четири хектари сува трева и нискостеблести растенија вчера изгореле во атарот на селото Виштица, општина Липково, информираат денеска од Регионалниот центар за управување со кризи. Loading… Во 14:35 часот започнала интервенција на тројца пожарникари од ТППЕ Куманово, а во гаснењето учествувале и петмина вработени во Македонски шуми. – Поради непристапенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Плевна со околу 500 бали слама вчера изгорела во селото Добрача во општината Старо Нагоричане. Loading… Пожарот, како што информираат од Регионалниот центар за управување со кризи, избувнал по удар на гром во плевната. Интервенирале двајца пожарникари од ТППЕ Старо Нагоричане во период од 18:15 до 21:50 часот кога пожаротПрочитај повеќе