ТППЕ Куманово

Сподели со своите пријатели

Три интервенции во изминатото деноноќие бележат кумановските пожарникари, од кои една на запалена плинска боца и две на запалени оџаци. Loading… Како што информираат од Регионалниот центар за управување со кризи, во период од 12:10 до 12:30 часот тројца пожарникари интервенирале на улицата „Ѓуро Ѓаковиќ“ каде се запалил оџак одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Преку проектот, „Заштита и превенција од пожари во микрорегионот, општина Куманово, Липково, Старо Нагоричане Ранковце“ противпожарните единици од Куманово и Ранковце ќе добијат три возила за гасење шумски пожари, опрема за пожарникарите и делумна санација на објектот каде е сместена кумановската противпожарна единица, соопштија денеска од Центарот за развој наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Паркирано патничко моторно возило „фиат пунто”  вчеравечер било опожарено во Куманово. Loading… – На 08.11.2022 година во 20.40 часот во СВР Куманово било пријавено дека на улица „Гоце Делчев” во Куманово настанал пожар во паркирано патничко моторно возило „фиат пунто”  со кумановски регистарски ознаки, сопственост на З.З.(25) од Куманово, информираатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пожарникарите на Територијалната противпожарна единица Куманово вчера имале две интервенции. Loading… Како што информираат од Регионалниот центар за управување со кризи првата интервенција била на опожарена сува трева во близина на Граничниот премин Табановце. Таму во период од 12:10 до 12:55 часот интервенриале тројца пожарникари со едно противпожарно возило. ВторатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Два пожари вчера биле регистрирани на територијата на кумановско, поточно еден во Куманово, а друг во општината Старо Нагоричане. Loading… Како што информираат од Регионалниот центар за управување со кризи, сува трева и шума гореле вчера во атарот на Агино село покрај автопатот Скопје – Куманово. На терен околу 17:15Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски заедно со првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби и министерката за одбрана, Славјанка Петровска присуствуваа на настанот „Цивилна заштита помеѓу институциите и граѓаните“ во организација на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС). Loading… На настанот, на кој присуствувашеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Стан и лифт во зграда во Куманово биле опожарени во текот на ноќта, информираат денеска од Регионалниот центар за управување со кризи. Loading… Петмина пожарникари со едно противпожарно возило интервенирале во зградата на булеварот „Октомвриска револуција“ во период од 00:50 ди 02:00 часот, при што пожарот бил изгаснат. Нема повеќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Викендица, патнички автомобил марка „голф“ и стрниште вчера изгореле во поголем пожар на патот помеѓу кумановските села Пчиња и Студена Бара. Loading… Како што информираат од Регионалниот центар за управување со кризи, осум пожарникари со три противпожарни возила интервенирале на гаснење на огнот. Интервенцијата траела во период од 12:30 доПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пожар вчера избувнал во просториите на поранешниот Хотел „Кристал“ кој се наоѓа во центарот на градот. Loading… Како што информираат од Регионалниот центар за управување со кризи била запалена една соба. Интервенирале четворица пожарникари од ТППЕ Куманово во период од 21:30 до 22:30 часот. Никола ИвановскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Две интервенции имале кумановските пожарникари изминатово деноноќие, информираа денеска од Регионалниот центар за управување со кризи Куманово. Loading… Пожарникарите повторно интервенирале на запалено ѓубриште на „дивата“ депонија во населбата „Перо Чичо“, вчера во периодот 20:00 до 20:45 часот. Пожарот го гаселе со едно противпожарно возило. На оваа локација речиси секојдневноПрочитај повеќе