Тибет

Сподели со своите пријатели

Осумдесет и седумгодишниот Далај Лама се извини откако се појавија обвинувања за несоодветно однесување затоа што бакнал момче во уста и го замолил да му го „цица јазикот“ на јавен настан во Индија. Loading… Средбата се одржала на кралот февруари во храмот на Далај Лама, а имало околу 100 момчиња.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во лавина во градот Нингчи во Тибет загинаа 20 лица, а осум се уште се водат како исчезнати по лавината, соопштија денеска локалните власти. Loading… Пронајдени се 53 преживеани, од кои пет се тешко повредени, објави Глобал тајмс, повикувајќи се на претставник на локалната власт во западниот кинески регион, пренесуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Припадници на индо-тибетанската гранична полиција носат воена униформа, со дебели чизни и тешки јакни. Нивната работа е да ја чуваат големата граница помеѓу Индија и Кина, каде температурите на планината често паѓаат далеку под нулата. Покрај своите редовни должности, припадниците на полицијата вежбаат и јога на Хималаите. На исклуителни локацииПрочитај повеќе