Далај Лама бакна момче во уста и бараше да му го цица јазикот (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Осумдесет и седумгодишниот Далај Лама се извини откако се појавија обвинувања за несоодветно однесување затоа што бакнал момче во уста и го замолил да му го „цица јазикот“ на јавен настан во Индија.

Loading...

Средбата се одржала на кралот февруари во храмот на Далај Лама, а имало околу 100 момчиња.

Далај Лама Тензин Ѓацо, најсветата личност во тибетскиот будизам, живее во егзил во Индија од 1959 година, кога Тибет беше анектиран од Кина.

На видеото кое стана вирално, може да се види како едно од децата се приближува до микрофонот на настанот и го прашува Далај Лама дали може да го прегрне.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Приземјени сите авиони на позната авиокомпанија

Го бакна момчето и побара да му го цица јазикот

87-годишниот Далај Лама му рекол на момчето да дојде на бината каде што седел.

Покажувајќи ги образите, се слуша како вели „прво овде“, по што детето го бакнало и прегрнало.

Далај Лама го држел момчето, велејќи „мислам и овде“, а потоа го бакнал во уста.

„И цицај ми го јазикот“, му рече, вадејќи го јазикот кон момчето.

Loading...

Детето брзо го извади јазикот и сакаше да се помрдне додека Далај Лама се смееше и го повлече назад во раце, а и публиката се смееше.

Духовниот водач потоа разговарал со момчето, советувајќи го да ги бара оние кои „создаваат мир и среќа“ и „да не ги следи човечките суштества кои секогаш убиваат други луѓе“, пред да го прегрне последна.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Земјотрес од 6,3 степени ја погоди Јапонија

 

 

Далај Лама: Се извинувам. Моето однесување беше невино и разиграно

Бидејќи видеото брзо се рашири на интернет, многумина го осудија овој потег, нарекувајќи го непримерен, скандалозен и одвратен.

Контроверзноста предизвика извинување од канцеларијата на Далај Лама, која рече дека неговото однесување е невино и разиграно.

„Неговата Светост сака да им се извини на момчето и неговото семејство, како и на многу пријатели ширум светот, за болката што можеби ја предизвикале неговите зборови. Неговата Светост често се шегува на невин и разигран начин со луѓето што ги среќава, дури и во јавност и пред камери. Се кае поради инцидентот“, се вели во извинувањето.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Експлозија во фабрика за оружје во Велика Британија

Ова не е негова прва контроверза.

Во 2019 година тој предизвика бес откако предложи, доколку се врати како жена, да биде попривлечен, за што и неговиот кабинет се извини, пренесува Index.hr.