Тел Авив

Сподели со своите пријатели

Членовите на семејствата на заложниците кои ги држеше Хамас и граѓаните утрово накратко го блокираа главниот автопат во Тел Авив повикувајќи ја израелската влада да постигне договор за ослободување на затворениците кои ги држеше палестинската милитантна група во Појасот Газа. Loading… Демонстрантите држеа транспаренти со фотографии од членовите на воениотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелските одбранбени сили (ИДФ) објавија дека ги погодиле ракетните фрлачи што ги користеше Хамас во вчерашниот напад врз областа Тел Авив. Loading… Најмалку 11 проектили беа истрелани од јужниот дел на Газа во првиот напад на Тел Авив во речиси два месеци, соопшти израелската војска. ИДФ додаде дека неколку минофрлачиПрочитај повеќе

a large airplane flying in the sky

Сподели со своите пријатели

Единствената кинеска авиокомпанија која лета меѓу Кина и Израел, Хаинан ерлајнс, го откажа денешниот лет меѓу Тел Авив и Шангај, поради неповолната безбедносна ситуација во Израел. Loading… Оваа компанија, која оперира со летови меѓу Пекинг и Тел Авив, како и меѓу Шенжен и Тел Авив, најави дека ќе ги прилагодиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Двајца полицајци загинаа, а неколку лица се повредени во терористички напад во израелскиот град Хадера, за време на посетата на американскиот државен секретар Ентони Блинкен на таа земја и на израелско-арапскиот самит. Напаѓачите биле убиени. Loading… Исламската држава ја презеде одговорноста за нападот, се вели во соопштението објавено на ТелеграмПрочитај повеќе