СВР Куманово

СВР Куманово е кратенка од Сектор за внатрешни работи Куманово е надлежно за општините Куманово, Старо Нагоричане, Липково, Ранковце, Кратово и Крива Паланка.

СВР Куманово е дел од Министерството за внатрешни работи.

Контакт телефон за СВР Куманово – 031-416-177,

Контакт телефон за Полициска станица од Општа надлежност при СВР Куманово – 031 – 414-222,

Контакт телефон на Полициска станица од Општа надлежност Крива Паланка – 031-375-157

Контакт телефон на Полициска станица од Општа надлежност Кратово – 031-481- 969, 031-481-419.

Во продолжение сите вести поврзани со работата на СВР Куманово.

Сподели со своите пријатели

Претставници на Секторот за внатрешни работи Куманово денеска го одбележаа Денот на полицијата со положување свежо цвеќе пред спомен плочата на загинатите бранители во терористичкиот напад во Диво насеље. Loading…     – По повод 7 Мај – Денот на македонската полицијата, претставници од СВР Куманово положија свежо цвеќе наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вработените во Секторот за внатрешни работи Куманово во соработка со Институтот за трансфузиона медицина, денеска ја реализираа првата крводарителска акција за 2024 година. Loading…     – Согласно годишниот план на МВР за 2024 година, денеска во периодот од 09.00 до 14.00 часот во просториите на СВР Куманово е спроведенаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Безбедносната состојба на подрачјето во надлежност на СВР Куманово е поволна, констатираше денеска  дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев. Loading… Бомјацалиев и  директорот на Бирото за јавна безбедност Сашо Тасевски остварија работна средба со раководството на СВР Куманово и раководствата на Одделенијата за внатрешни работи Крива Паланка иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полициски службеници од Отсекот за превенција при СВР Куманово  под мотото „Вози одморен“ спроведоа превентивна активност кај наплатната станица Романовце на автопатот Куманово – Скопје. Loading…     – Земајќи ги во предвид и временските прилики, односно топлотниот бран со енормно високи температури, полициските службеници во непосредна комуникација со возачитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Секторот за внатрешни работи Куманово апелира до граѓаните да внимаваат во претстојниот период на високи температури и да не палат оган на отворено. Loading… Организациските единици на кумановската полиција имаат постојани активности со ЈП „Национални шуми“ и делат информативни флаери на граѓаните со цел превенција од пожари. – Во непосредниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Отсекот за превенција при Секторот за внатрешни работи Куманово вчера одржа трибина за матурантите под мотото „На матура без автомобил“. Loading… На вчерашната трибина учествуваа матурантите од СОУ „Перо Наков“ и СОУ Гимназија „Гоце Делчев“. Од полицијата им било посочено како да се однесуваат за време на претстојните матурски прославиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Отсекот за превенција при СВР Куманово во соработка со Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот на патиштата, во кумановските села Љубодраг, Умин дол, Опае и Лопате, спроведе превентивна активност од областа на сообраќајот, „Безбедно возење на трактор и земјоделски машини“, соопштија денеска од кумановската полиција. Loading… – Во непосреден разговорПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вработените во Секторот за внатрешни работи куманово денеска беа дел од крводарителска акција која се одржа во полициската станица. Loading… На акцијата која траеше од 09:00 до 15:00 часот, како што информираат од полицијата, собрани се 60 крвни единици.     Крводарителската акција е трета, а воедно и последна, согласноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановската полиција викендов напишала казни за 167 возачи, а во најголем дел од случаите причина била брзото возење. Loading… – Во текот на изминатиот викенд, полициски службеници од СВР Куманово спроведоа акциска контрола за санкционирање на возачи кои не ги почитуваат сообраќајните прописи, при што на подрачјето на СВР КумановоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во рамки на оперативниот план „Безбедно лето 2022“, завчера (05.09.) полициски службеници од Отсекот за превенција при СВР Куманово пред платото на НУЦК „Трајко Прокопиев“ во Куманово  одржаа превентивни активности. Loading… Во активностите учествуваа и претставници од Здружението на пензионери од Куманово, армиско-полициските ветерани, потоа претставници од општина Куманово, одПрочитај повеќе