Светски економски форум

Сподели со своите пријатели

Привремениот пакистански премиер Анвар-ул-Хак Какар ќе ја прекине посетата на Светскиот економски форум во Давос поради зголемените тензии со Иран. Loading… Министерството за надворешни работи на таа земја соопшти дека воздушните напади на пакистанските сили на територијата на Иран се оправдани бидејќи биле преземени „во светло на веродостојни разузнавачки информацииПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска на Светскиот економски форум во Давос го опиша конфликтот во Газа како „срцепарателен“ и додаде дека на Палестинците им е потребна држава „која на народот ќе му го дава она што тие го сакаат и ќе соработува со Израел за да биде ефективна“. Loading…Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во својот говор на Светскиот економски форум во Давос, генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, истакна дека геополитичките поделби во сегашниот свет го спречуваат решавањето на глобалните предизвици и дека реформите во глобалното владеење се неопходни за човештвото да се справи со заканите. Loading… „Верувам дека можеме да изградимеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Аргентина, Хавиер Мајли, со комерцијален лет отпатува на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија, а за време на летот правел селфи со патниците, пишува „Ројтерс“. Loading… Кога го прашаа новинарите во текот на летот за неговите планови за Давос, Мајли рече дека неговата цел е да ја донесеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нема смисла да се разговара за мир во Украина без Русија, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, коментирајќи ја средбата во рамки на 54-от годишен состанок на Светскиот економски форум во Давос каде, меѓу другото, е и „формулата за мир“ предложена од украинскиот претседател Володимир Зеленски. Loading… Разговори за разговори,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Она што се случува на Светскиот економски форум (СЕФ), собир на швајцарските Алпи што се одржува на почетокот на секоја година, е целосно јавно и лудо нетранспарентно. Loading… Стотици новинари го следат овој настан секоја година, поголемиот дел од програмата се емитува и се пренесува во живо, а сепак еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Климатската активистка Грета Тунберг ја обвини политичката и деловната елита на Светскиот економски форум во Давос во четвртокот дека им дава приоритет на личниот интерес и на краткорочниот профит пред луѓето и планетата. Loading… – Во моментов сме во Давос каде има луѓе кои најмногу поттикнуваат уништување на планетата, луѓеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сопругата на украинскиот претседател Олена Зеленска потврди дека писмото му го доставила на кинескиот амбасадор во Давос, Швајцарија. Loading… Како што тврди, во писмото се истакнуваат барањата на Володимир Зеленски за влегување во преговори со Русија и постигнување мир. Олена Зеленска, сопругата на Володимир Зеленски и првата дама на Украина,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светот „гледа во очи на ураган од 5та категорија “, изјави во Давос генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. Loading… Во својот говор пред светските лидери на Светскиот економски форум, генералниот секретар на ОН оцени дека „светот е во жална состојба“. „Нашиот свет е зафатен од совршена бура на повеќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш изјави денеска дека не гледа можност за брзо завршување на војната во Украина, бидејќи има големи разлики меѓу завојуваните страни. Loading… „Оваа војна ќе заврши, но не наскоро. Сè доаѓа до својот крај. Сепак, во овој момент не гледам можност за мировни преговориПрочитај повеќе