Стејт департмент

Сподели со своите пријатели

Вработените во Стејт департментот допрва треба да се стекнат со титулата „луѓе“, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова, коментирајќи ги инструкциите на американскиот државен секретар Ентони Блинкен до неговиот персонал, според кои американски дипломати не се препорачува да се користат „проблематичните“ зборови „мајка“, „татко“, „маж“ иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската влада одобри продажба на 40 нови борбени авиони Ф-16 на Турција во вредност од 23 милијарди долари, откако Анкара го ратификуваше приемот на Шведска во НАТО. Loading… Договорот вклучува и комплети за модернизација на 79 постоечки турски авиони Ф-16, пренесува АП. Потегот дојде само неколку часа откако Турција воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израел не е исклучок од американската политика дека секоја земја што добива американско оружје мора да ги почитува законите на војната, објави во понеделникот Стејт департментот откако Вашингтон му продаде околу 14.000 противтенковски гранати на Израел без преглед од Конгресот. Loading… Администрацијата на Бајден во петокот употреби вонредни овластувања споредПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен го призна постоењето на несогласувања во Стејт департментот околу пристапот на администрацијата на Бајден кон војната меѓу Израел и Хамас, во внатрешна порака до персоналот на Стејт департментот во понеделникот. Loading… Неговата порака до персоналот, испратена по неодамнешната турнеја на Блискиот Исток, доаѓа во времеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Десетици вработени во американскиот Стејт департмент испратиле најмалку три интерни белешки до државниот секретар Ентони Блинкен во кои изразиле сериозно несогласување со пристапот на администрацијата на претседателот Џозеф Бајден кон израелската воена кампања во Појасот Газа, објави Њујорк Тајмс, повикувајќи се на неименувани извори. Loading… Весникот наведува дека внатрешните телеграми,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс, одговарајќи на прашање за убиството на ќерката на рускиот ултранационалист Дарија Дугина, рече дека САД го осудуваат намерното таргетирање цивили без разлика каде тоа се случило. Loading… Прајс одби да каже дали Вашингтон знае кој стои зад нападот, но рече дека не се сомневаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дмитриј Песков е портпарол на Владимир Путин од 2008 година. Во тоа својство, тој одигра клучна улога во кампањите за пропаганда и дезинформација за прикривање на врските на Кремљ со труењето со полониум во 2006 година од страна на поранешниот руски разузнавач Александар Литвиненко и неговата ќерка Јулија и воПрочитај повеќе