Стејт департмент

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс, одговарајќи на прашање за убиството на ќерката на рускиот ултранационалист Дарија Дугина, рече дека САД го осудуваат намерното таргетирање цивили без разлика каде тоа се случило. Loading… Прајс одби да каже дали Вашингтон знае кој стои зад нападот, но рече дека не се сомневаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дмитриј Песков е портпарол на Владимир Путин од 2008 година. Во тоа својство, тој одигра клучна улога во кампањите за пропаганда и дезинформација за прикривање на врските на Кремљ со труењето со полониум во 2006 година од страна на поранешниот руски разузнавач Александар Литвиненко и неговата ќерка Јулија и воПрочитај повеќе