Блинкен го призна несогласувањето во Стејт департментот околу пристапот кон војната меѓу Израел и Хамас

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен го призна постоењето на несогласувања во Стејт департментот околу пристапот на администрацијата на Бајден кон војната меѓу Израел и Хамас, во внатрешна порака до персоналот на Стејт департментот во понеделникот.

Loading...

Неговата порака до персоналот, испратена по неодамнешната турнеја на Блискиот Исток, доаѓа во време на растечки несогласувања не само меѓу персоналот во Стејт департментот, туку и во пошироката администрација на Бајден.

Си-Ен-Ен минатата недела објави дека стотици вработени во Американската агенција за меѓународен развој потпишале отворено писмо во кое повикуваат на прекин на огнот, а има извештаи за „меморандум за несогласување“ во Стејт департментот.

Минатиот месец, претставник на Стејт департментот јавно поднесе оставка во знак на протест поради политиката на администрацијата во војната меѓу Израел и Хамас.

„Знам дека за многумина од вас, страдањето предизвикано од оваа криза направи голем личен данок“, напиша Блинкен во неговата понеделничка е-пошта, што ја виде Си-Ен-Ен.

„Вознемиреноста што доаѓа кога секојдневно гледате слики на бебиња, деца, стари лица, жени и други цивили кои страдаат во оваа криза е измачувачка. Сам го чувствувам тоа“.

Највисокиот американски дипломат истакна дека „некои луѓе во Министерството можеби нема да се согласат со пристапите што ги преземаме или имаат ставови за тоа што можеме да направиме подобро“.

Шефот на Стејт департментот тогаш истакна дека во Вашингтон се организирани форуми за вработените да можат да дадат повратни информации.

Loading...

„Слушаме: она што го споделувате ја информира нашата политика и нашите пораки“, рече тој.

Блинкен, исто така, даде преглед на своето патување на Блискиот Исток и Азија минатата недела, велејќи дека „главната цел на САД останува иста: да се стави крај на овој ужасен конфликт што е можно побрзо, истовремено поддржувајќи го правото и обврската на Израел, во целосна согласност со меѓународното хуманитарно право, да се осигура дека никогаш повеќе нема да се повтори терористички напад како оној на 7 октомври“.

Тој повтори дека „умреа премногу палестински цивили“ и дека „може и треба да се направи многу повеќе за да се намали нивното страдање“:

„Како што кажав приватно и јавно, веруваме дека гласовите на палестинскиот народ мора да бидат во центарот на посткризното управување со Газа“, напиша Блинкен.

„Ние веруваме во палестинското управување со Газа, со обединета Газа со Западниот Брег. Обновата на Газа мора да биде поддржана со одржлив механизам“.