СОУ Гимназија Гоце Делчев

Сподели со своите пријатели

Оркестарот и солистите на „Симфониум“ од кумановската Гимназија „Гоце Делчев“ утревечер ќе одржат велигденски концерт во соборниот храм „Свети Никола“. Loading… Учениците ќе настапат под диригентска палка на наставникот Филип Петровски со почеток во 19 часот. Никола ИвановскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Седумнаесетметарски мурал на Гоце Делчев ќе го краси објектот на кумановската Гимназија која го носи името на овој револуционер. Loading… Зад идејата стојат младите уметници од здружението „Форма Куманово“: Младен Трендевски, Дарко Трајковски, Дејвид Стоилковски и Горан Стојанов. – Идејава е наша „Форма Куманово“, пред една година се роди, дојдовмеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановските гимназијалци за краткиот филм „Родители“ добија „Сребрена плакета“ на конкурсот кој го организираше Народна техника, соопштија денеска од гимназијата „Гоце Делчев“. Loading… Учениците од прва година учествуваа на 51-тиот државен фестивал на непрофесионален филм и ја освоија наградата. Филмот зборува за чувствата на тинејџерите, менталното здравје, врските со родителите.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

СОУ Гимназија „Гоце Делчев”-Куманово активно работи на проектот „Промовирање на употреба на технологијата во образовниот процес” во рамките на Програмата „Еразмус +”. Loading…     За таа цел денеска беа домаќини на гостите-професори и ученици од Португалија, Италија, Турција и Латвија, со кои спроведуваат проектни активности и разменуваат работни искустваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гимназијалците од четврта година од СОУ Гимназија ”Гоце Делчев” , денес традиционално даруваа крв на крводарителска акција организирана по повод патрониот празник на училиштето. Loading…   [huge_it_gallery id=”29″]   На акцијата се пријавија 117 ученика, матуранти во нашето училиште. Од нив, неколку беа вратени, но до 14 часот, очекуваме повеќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На регионалниот натпревар ”Сообраќајно техничка култура на младите” кој се одржа во ОУ ”Браќа Рибар” во с. Табановце, учество земаа основните и средни училишта, победници на општинските натпревари. Loading… На ниво на натпреварувањата за средни училишта, прво место во екипна конкуренција му припадна на екипата од СОУ Гимназија ”Гоце Делчев”.Прочитај повеќе