Словенија (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Министерката за надворешни работи на Словенија, Тања Фајон, денеска во Брисел изјави дека за Црна Гора постои сериозна опасност од прекин на пристапните преговори, што никој во Европската унија не го посакува. Loading… Ова го изјави Фајон пред новинарите во пресрет на денешната седница на Советот за надворешни работи воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Снегот и силниот ветер кои предизвикуваат бројни главоболки, особено кај возачите на патиштата, предизвикуваат проблеми и во снабдувањето со електрична енергија на домаќинствата. Loading… Како што јавува N1 Словенија, голем дел од Словенија вечерва е зафатен од обилни снежни врнежи кои на повеќе места предизвикуваат проблеми во сообраќајот, а воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На пругата Метлика-Љубљана во општина Ново Место во вторникот вечерта воз излета од шините поради паднато дрво, а најмалку две лица се полесно повредени, јавува СТА во средата. Loading… Според Словенечките железници двајца патници се полесно повредени, а според Дирекцијата за заштита и спасување тројца се повредени. Железничката линија меѓуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Границата на таканаречените ПМ честички, чија концентрација е показател за загаденоста на воздухот, во Словенија речиси никогаш не ја надминува законската граница, но словенечката агенција за заштита на животната средина укажува дека не се задоволни од квалитетот на воздухот во одредени периоди од годината. Loading… Само за споредба воздухот воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерката за надворешни работи на Словенија, Тања Фајон, денеска во Брисел, пред почетокот на седницата на Советот за надворешни работи на ЕУ, потврди дека нејзината земја ќе учествува во мисијата на ЕУ за обука на украински војници. Loading… Фајон најави и дека за време на седницата ќе ги потсети колегитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поради новите врнежи кои денеска и утре ќе наврнат во поголем дел од Словенија, реките може да се излеат, со оглед на тоа што коритата се веќе полни од претходните врнежи, предупреди словенечката агенција за животна средина. Loading… Агенцијата предупредува дека до сабота се многу веројатни обилни врнежи. Утре рекитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Србија е под голем притисок да ги спроведе санкциите на западниот блок и ЕУ против Русија, но процесот на нејзино членство во ЕУ продолжува, изјави претседателот на Словенија, Борут Пахор, во Анкара. Loading… Пахор се залага за за забрзување на процесот на пристапување на земјите од Западен Балкан во ЕвропскатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Откако Словенија изрази подготвеност да испрати тенкови во Украина, Романија наскоро би можела да го стори истото, што ќе биде првпат тенкови од регионот да се приклучат на донираните оклопни возила на другите членки на НАТО како дел од помошта за Киев за одбрана од руските инвазија. Loading… Според порталотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Словенија, поради подобрата епидемиолошка состојба од денеска, носењето маски во повеќето затворени простори повеќе не е задолжително, но оваа мерка сѐ уште се препорачува кога не е можно да се држат дистанца еден од друг, соопшти словенечката влада. Loading… Носењето маски е задолжително во здравствените установи, домовите за стариПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот словенечки премиер Антон Роп бара отштета од 127.000 евра во тужбата против државата поради судската одлука од 2013 година, со која е осуден на казна од 10.000 евра за „откривање државна тајна“. Loading… Според словенечките медиуми, Роп во сведочењето пред Окружниот суд во Љубљана рекол дека бил неправедно обвинет,Прочитај повеќе