Словенија

bingo, banknotes, winner

Сподели со своите пријатели

Во извлекувањето на Евроџекпот двајца среќни добитници од Словенија и Германија добија по 60 милиони евра, пишува 24ур во вторник. Loading… – Нечиј сон се оствари во Словенија. Џекпотот од 60 милиони евра е уплатен на loterija.si – објавија на сајтот на Словенечката лотарија. Џек пот 5+2 беше извлечен воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нагло опаѓање на температурите и врнежи од снег денеска пристигнаа во делови од Балканот. Loading… Во Хрватска пристигна студен фронт кој за неполни 24 часа ја спушти температурата за 20 степени, а слична е ситуацијата и во Словенија. Снег падна дури и во Загорје, каде само два дена претходно беаПрочитај повеќе

a flag flying in the wind on a pole

Сподели со своите пријатели

Министерството за надворешни работи на Русија денеска ја покани амбасадорката на Словенија, Дарија Бавдаж-Курет на дискусија во врска со протерувањето на вработената во руската амбасада во Љубљана. Loading… „Амбасадорот на Словенија во петокот беше повикан во Министерството за надворешни работи на Русија поради протерувањето на вработен во руската амбасада воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Палестинската управа повторно побара да стане полноправна членка на Обединетите нации, се вели во писмото испратено вчера до генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш. Loading… „Денес, државата Палестина, како што е наложено од палестинското раководство, испрати писмо до (генералниот секретар) во кое бара повторно разгледување на (нашата) апликација за членство“,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска ги поздрави напорите на Словенија да го зајакне своето присуство во мировната мисија на НАТО во Косово (КФОР) и да ги зголеми одбранбените распределби. Loading… Словенија одигра важна улога во стабилизацијата на Западен Балкан во текот на 20 години членство во НАТО, изјавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на Општина Куманово Максим Димитриевски денеска беше домаќин на амбасадорот на Словенија, Грегор Прескер. Loading…     – Денеска бев домаќин на Словенечкиот амбасадор Н. Е. Грегор Прескер и заменикот амбасадор Татјана Ковачиќ, кои се во прва официјална посета на Општина Куманово, изјави Димитриевски.     Како што велиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Словенија се забележани два случаи на предозирање со фентанил, т.н. зомби дрога, која ги преплави САД, а брзо се шири и во Европа. Loading… Оваа дрога е исклучително силен опијат, кој лесно се шири на црниот пазар, а поради тоа сите соседи на Словенија станаа многу загрижени. Станува зборПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Словенија одлучи официјално да се приклучи на постапката пред Меѓународниот суд на правдата (МСП), барајќи советодавно мислење за политиката на Израел во Појасот Газа, Источен Ерусалим и Западниот Брег – барање што му претходи на обвиненијата за геноцид во Јужна Африка поднесени до судот минатата недела . Loading… Во декемвриПрочитај повеќе

brown wooden tool on white surface

Сподели со своите пријатели

Словенечките судии почнаа двонеделен предупредувачки штрајк поради непочитување на одлуката на Уставниот суд, кој оцени дека платите на судиите не се во согласност со платите во извршната и законодавната власт и се прениски. Loading… За време на протестот ќе биде ограничена работата на судовите. Судијата ќе одлучува за откажување наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како што пренесува словенечкиот N1, родители од Љубљана кај нивното дете пронашле пиротехнички средства, кои ги купил без нивно знаење, а тие самите повикале полиција. Loading… „Со своето одговорно однесување дефинитивно му дадоа пример на детето и спречија евентуални повреди“, се пофалија од љубљанската полиција и додаваат дека се работиПрочитај повеќе