Славјанка Петровска

Сподели со своите пријатели

Според министерката за одбрана, Славјанка Петровска, во овој момент нема причини да се враќа задолжителниот воен рок во Македонија. Loading… Како што вели таа во интервју за МИА, една од причините е што нема зголемена безбедносна закана, а од друга страна тоа би барало поголеми финансиски средства. – Кога зборувамеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со воена свеченост денеска во касарната „Боро Менков“ во Куманово беше одбележан денот на Командата за операции. Loading…     На свеченоста присуствуваше и министерката за одбрана Славјанка Петровска, началникот на генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, командантот на КО, бригаден генерал, Бесник Емини, заменик министерот за одбрана Тирон Јајагакако и многуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Република Северна Македонија свечено ја одбележа третата годишнина од членството на земјата во НАТО. Loading… Во програмата на свеченоста присуствуваа и учествуваше државниот врв на Република Северна Македонија, членови на Владата и на Собранието, највисоките претставници на Армијата, дипломатскиот кор во земјата и многубројни други претставници и делегации од земјатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Македонија на Украина ќе ѝ ги подари своите 12 Ми-24 хеликоптери, најави министерката за одбрана Славјанка Петровска гостувајќи во емисија на национална телевизија. Loading… Посочи дека анализата на Генералштабот за тоа дали земјава може да ги донира хеликоптерите Ми-24 е завршена и дека на следната владина седница ќе биде доставенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерката за одбрана Славјанка Петровска утрово пристигна во посета на Украина, во знак на поддршка на украинското лидерство и украинските граѓани во борбата за одбрана на својата земја и зачувување на својот суверенитет. Loading…     Петровска во Украина при средбите со претставници на официјален Киев ќе го пренесе ставотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска на заедничка прес-конференција со министерката за одбрана Славјанка Петровска, го презентираа предлог Буџетот за 2023 година. Премиерот Ковачевски посочи дека со предложениот буџет за одбрана се зајакнува и модернизира Армијата и се вложува во безбедноста и сигурноста на граѓаните. Loading…Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, придружуван од министерката за одбрана, Славјанка Петровска, се сретна со Сер Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан, придружуван од амбасадорот на Обединетото Кралство во земјава, Метју Лосон. Loading… На состанокот е разговарано за актуелни прашања во регионаленПрочитај повеќе