Северен тек

Сподели со своите пријатели

Секретарот на Советот за безбедност на Русија, Николај Патрушев, денеска изјави дека саботажата на гасоводот „Северен тек“ потсетува на претходниот напад врз нафтената инфраструктура во Никарагва во 1983 година, кој беше поддржан од американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА), пренесува Ројтерс. Loading… Гасоводите „Северен тек 1“ и „Северен тек 2“, коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шведската крајбрежна стража соопшти дека „вриењето“ предизвикано од истекување на гас над оштетениот гасовод „Северен тек 1“ престана, но не и на „Северен тек 2“. Loading… За време на прелетот во 6 часот „најголемото протекување повеќе не беше видливо, но помалото од друга страна пак се зголеми и е воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гасот престана да тече од три оштетувања на Северен тек, и може повторно да стигне до Европа преку преостанатата цевка Северен тек 2, објави денеска руски Газпром. Loading… Притисокот во трите цевки на гасоводот е стабилизиран, а ризикот за животната средина е намален, се наведува во соопштението за медиумите наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Данската агенција за енергетика соопшти дека компанијата Норд стрим информирала дека е постигнат стабилен притисок во оштетениот гасовод Северен тек 1 и дека тоа укажува дека е запрено истекувањето на природен гас. Loading… Минатата недела беа откриени вкупно четири истекувања на гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото МореПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на гасниот гигант Газпром, кој е под контрола на Кремљ, во петокот изјави дека истекле 800 милиони кубни метри природен гас по експлозијата што погоди два цевководи под Северното Море. Loading… Портпаролот за гас Сергеј Купријанов преку видео врска на седницата на Обединетите нации изјави дека количината на ослободенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Четирите пукнатини на гасоводот Северен тек, кои доведоа до истекување на гас и предизвикаа невидена загриженост кај европските претставници, најверојатно се предизвикани од саботажа. Loading… Засега не се знае кој е одговорен за делото, но има многу кои ги обвинуваат САД за тоа. Германскиот медиум Дојче веле спроведе истрага далиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Компанијата за управување со гасоводот „Северен тек“ соопшти дека засега не е познато дали е можно да се санираат оштетувањата на гасоводите, пренесоа локалните шведски медиуми. Loading… „Денес е невозможно да се одговори колкава е штетата и дали може да се санира“, изјави Димитри Смирнов, портпарол на компанијата „Северен текПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Протекувањето на делови од гасоводите Северен тек 1 и 2 најверојатно е резултат на акција на една држава, објави денеска шведскиот министер за енергетика Касајар Фарманбар. Loading… „Многу е можно тоа да е направено намерно, а не случајно, а малку е веројатно дека тоа го направил некој друг освен државатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денес се појавија нови фотографии кои покажуваат истекување на гас од, како што изгледа, саботиран гасовод Северен тек. Loading… Судејќи според фотографиите, истекувањето на гас од Северен тек 1 (насловна фотографија) се чини дека е многу поинтензивно од истекувањето од Северен тек 2 (долу фотографија). Во моментот на истекувањето, СеверенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Откако беа откриени четири пукнатини на цевководите Северен тек 1 и 2, расте загриженоста за можните еколошки последици. Loading… Германската Федерална канцеларија за екологија (УБА) проценува дека 300.000 тони метан ќе истечат во атмосферата низ пукнатините. Според пресметките на УБА, поради штетите ќе бидат ослободени 7,5 милиони тони таканаречени еквивалентиПрочитај повеќе