Северен тек

Сподели со своите пријатели

Руски специјален брод SS-750 бил во близина на гасоводот Северен тек четири дена пред цевките да бидат разнесени на 26 септември минатата година. Loading… Специјалниот брод е наменет за изведување операции под морето и е опремен со мини-подморница АС-26 Приз, пишува данскиот дневен весник Информации, повикувајќи се на извори одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германската влада од конзорциумот „Северен тек 2“ купи заменливи цевки за оштетениот гасовод „Северен тек 2“, кој требаше да испорача руски гас во Германија и ќе ги искористи за изградба на инфраструктура до терминалот за течен природен гас (ЛНГ). Loading… Владата купи неколку илјади цевки за да ги замени оштетенитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шведското обвинителство соопшти дека останува непознато кој стои зад експлозиите на гасоводите „Северен тек 1“ и „Северен тек 2“ и дека нема да биде лесно да се најдат одговорните за саботажата. Loading… „Се надеваме дека ќе можеме да идентификуваме кој го извршил ова злосторство, но треба да се забележи декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Москва би можела да бара компензација за минатогодишните експлозии на гасоводите Северен тек 1 и 2, објави во понеделникот новинската агенција РИА Новости, повикувајќи се на изјави на руски дипломат. Loading… Гасоводите, кои ги поврзуваат Русија и Германија под Балтичкото Море, беа цел на нерешени експлозии во септември минатата година,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска ќе гласа за руско-кинеската нацрт-резолуција за истрагата за саботажата на гасоводите Северен тек 1 и 2. Loading… Во нацрт-резолуцијата, се испраќа предлог до генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш за формирање независна меѓународна комисија за спроведување на темелна, транспарентна и независна истрага заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еден од најблиските соработници на рускиот претседател Владимир Путин, Николај Патрушев денеска изјави дека се сомнева оти гасоводот „Северен тек“ бил кренат во воздух од проукраинска група, теза која се појави во американската разузнавачка заедница и американските медиуми. Loading… Тој додаде дека Москва сѐ уште не знае кој стои задПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во петокот ги отфрли како „смешни“ новите наводи за вмешаноста на Украина во експлозиите на гасоводот „Северен тек“ минатиот септември. Loading… „Украинците дефинитивно не го направија тоа“, рече Зеленски на заедничката прес-конференција со финската премиерка Сана Марин во Киев. „Тоа е смешно. Целта на неодамнешните објавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Западните разузнавачки агенции знаеле за украинската вмешаност во саботажата на гасоводите „Северен тек“ и „Северен тек 2“, една недела по експлозиите, пишува британски „Тајмс“. Loading… Според авторот на текстот, НАТО се обидел да спречи овие информации да станат јавни, бидејќи тоа би довело до заострување на односите меѓу Украина иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Помошникот на украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Киев „апсолутно не бил вклучен“ во нападите на гасоводот „Северен тек“ и дека нема информации за тоа што се случило откако „Њујорк тајмс“ објави дека американските разузнавачи сугерирале дека нападот бил извршен од про-украинска група. Loading… „Без сомнение, Украина апсолутно не еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот „Северен тек“ треба да биде запечатен и затворен бидејќи нема итни планови за неговa поправка или реактивирање, изјавија за Ројтерс извори запознаени со ситуацијата. Loading… Да потсетиме, во септември минатата година имаше истекување на гас на два гасоводи „Северен тек“ во Балтичкото Море, а подоцнежната истрага покажа дека инцидентотПрочитај повеќе