Берлин не му верува на Киев, но го избегнува прашањето за Северен тек

Сподели со своите пријатели

Во Германија нема многу силни реакции откако неделниот Шпигел и јавниот радиодифузер ЗДФ објавија голема истрага во саботата, според кои сите траги од нападот врз гасоводите на Северен тек водат кон Украина.

Loading...

Волкот Видман-Шмит, еден од истражните новинари кои работеа на оваа тема, дури има впечаток дека официјалните лица во Берлин се обидуваат да ја избегнат темата.

„Се разбира, тие не можат само да ги мавтаат рацете од сериозно злосторство, но исто така не би можеле да престанат да ѝ помагаат на Украина во нејзината војна против Русија“. Тоа не е опција“, изјави Видман-Шмит за ДВ.

„Значи, овде во Берлин сите помалку или повеќе го избегнуваат прашањето какви се последиците“, додава новинарот.

Сè укажува на украински „командоси“

Детонациите на две нозе на Северен тек во септември минатата година практично ја отсекоа секоја можност Германија директно да прима ефтин руски гас.

Влијанието врз гасоводот се случило во близина на данскиот остров Борнхолм во Балтичкото Море.

Според извештајот на Шпигел и ЗДФ, германските иследници имаат подебела датотека каде сите докази укажуваат на украинските „командоси“.

На пример, податоците како што се IP адресите покажуваат дека напаѓачите биле во Украина и пред и по нападот.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија: Соборивме 22 украински дронови над Крим и Црното Море

Уште порано, беше познато дека саботерите очигледно користеле јахта што ја изнајмиле со употреба на фалсификувани пасоши.

Отпловиле на отворено море од Росток.

Според Шпигел, сега сите траги водат само во Украина.

Инспекторите исто така ја проверуваат можноста дека станува збор за руска операција спроведена на таков начин што ќе им се припише на Украинците.

„Секако, ние ги следиме и ваквите води, но немаме докази за нив досега“, рече државниот обвинител Ларс Оте за Шпигел.

Тој додаде дека во моментот тој сè уште не може да каже дека пренасочувањето е „државно режија од Украина“.

Ги игнорираше предупредувањата

Сепак, малку е веројатно дека саботерите се само ажурирани граѓани на Украина кои работеле сами.

Како што известува Шпигел од меѓународните разузнавачки кругови, идејата на Киев беше да го прекине главниот извор на приход на Русија и „неговиот најважен инструмент на уцена“ според германската влада.

Loading...

Додуша, тоа што трагите водат до Украина не мора да значи дека ќе доведат до врвот на владата во Киев.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Тензии меѓу Киев и Варшава: Полска ќе престане да испорачува оружје на Украина

„Дури би рекол дека разузнавачките експертите и експертите за безбедност сметаат дека е малку веројатно дека украинскиот претседател Зеленски знаел за акцијата“, вели новинарот Волф Видман-Шмит.

За Берлин, зачинето е дека информациите за нападот врз Северен тек одговараат точно на она што американската ЦИА и холандските служби го предупредувале околу три месеци пред нападот.

Тоа не ги вознемири германските служби бидејќи оригиналниот наводен датум во кој беше планирано пренасочувањето веќе беше поминат.

Вашингтон Пост напиша дека ЦИА имаше предупредувања за „една европска служба“ минатата година.

Во подоцнежните извештаи во медиумите, се споменува Холандија, како и дека мозокот на акциите на украинскиот генерал Валериј е Залуест.

Како што сега откриле Шпигел и ЗДФ, разузнавачките податоци зборувале за планираниот напад на турскиот поток во подножјето на Црното Море.

Со овој гасовод, енергијата оди во Турција, а потоа и кон Србија и другите балкански земји. Не е јасно зошто плановите за таа пренасочување не се спроведени.

Loading...

Канцеларот молчи

Германскиот министер за внатрешни работи Ненси Фезер е убедена дека на крајот ќе се случи обвинението против саботерите.

„Се надевам дека државниот обвинител ќе најде доволно факти за да ги обвини сторителите“, изјави таа за Spigel.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пеколна ноќ низ Украина: Има ранети и загинати (ВИДЕО)

„Ние мора да ги изнесеме таквите злосторства пред судот.“

Сепак, како што пишува ЗДФ, Германија не може да спроведе истрага во Украина.

„Федералната влада досега потисна да побара правна помош од Украина затоа што германските иследници тогаш ќе го споделат она што го знаат со Украинците“, рече во текстот и додава: „Берлин не верува во Киев“.

Во него се вели дека засега, канцеларот Олаф Шолц не одлучува да заземе позиција, и дека од новинарите на Канклеамта само велат дека истрагата е во тек и дека исходот треба да чека.

Loading...

„Но, според истражителите, сè повеќе траги води во Украина, расте и притисокот да ја преземе функцијата“, пишува ЗДФ, „дури и ако сторителите никогаш не завршуват пред германскиот суд“.

До денес започнаа работите на какво било поправка на Северниот тек.

Според експертите, доколку има долго време, цевките ќе бидат кородирани поради солената вода и целиот гасовод ќе биде за старо железо.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.