Премиерот на Саксонија: Гасоводот „Северен тек“ треба да се поправи

Сподели со своите пријатели

Премиерот на германската сојузна покраина Саксонија и член на Христијанско-демократската партија, Михаел Кречмер денеска изјави дека минираниот гасовод Северен тек 1 во Балтичкото море треба да се санира, со оценка дека тоа е „најнормално нешто во светот“.

Loading...

„Тоа е во меѓународни води и во близина на данскиот брег, така што е пристапно. Нема врска со војната, бидејќи беше уништен во посебен напад. Најнормално е да се поправи гасоводот, односно да се испумпува водата и повторно затворете го. Никој не знае што ќе се случи за пет или десет години, а знакот на мудрата политика би бил да се задржат што повеќе опции отворени“, рекол Кречмер, а пренесува порталот Wiwo.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Венецуела мораше да ангажира 11.000 војници за да ослободи затвор од криминалци

Тој посочи дека Германија има „драматичен проблем“, бидејќи, како што наведе, оригиналниот нацрт на енергетската транзиција повеќе не важи.

„Решивме да ги отстраниме нуклеарните електрани и лигнитот, но наместо тоа треба да има 40 до 50 електрани на гас, снабдени со гасовод по разумни цени. Рускиот гас го нема и тоа значи дека треба да ја рестартираме енергетската транзиција. Императив е да се задржат сите опции отворени за да се обезбедат резерви и да се смират пазарите“, рече тој.

Кречмер изјави и дека Европа мора да заземе безбедна позиција за да продолжи да живее со Русија.

„Одговорноста е на Европејците бидејќи на овој континент има војна. Но, треба да размислите и за времето по војната. Не можеме да ја ископаме Русија и да ја однесеме на друго место, мора да најдеме начин да справиме со тоа“, додаде тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Саудиска Арабија: Ако Иран набави нуклеарно оружје, ќе набавиме и ние