Сеул

Сподели со своите пријатели

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун прегледал фотографии од „главните цели“ снимени од новиот шпионски сателит, вклучително и јужнокорејската престолнина Сеул и градовите каде што се наоѓаат американските воени бази, објавија денеска државните медиуми. Loading… Северна Кореја, која има нуклеарно оружје, лансираше сателит во четвртокот. Ким ги прегледа фотографиите за време наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Илјадници Јужнокорејци, вклучително и рибари, активисти и политичари, протестираа во Сеул против испуштањето на преработена контаминирана вода од јапонската нуклеарна централа Фукушима во океанот, објави CCTV. Loading… Учесниците извикуваа слогани како „Веднаш стоп со испуштањето на загадената вода“ и „Забрани за увозот на сите јапонски производи од морска храна“, повикувајќиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Висок јужнокорејски полициски инспектор, кој беше под истрага за стампедо во Сеул на Ноќта на вештерките, е пронајден мртов во својот дом. Loading… Како што јави Си-Ен-Ен, јужнокорејската полиција соопшти дека безживотното тело на инспекторот го пронашло неговото семејство денеска во 12:45 часот по локално време. Полицијата соопшти дека гиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Транскриптите од 11 итни повици до полицијата пред стампедото на Ноќта на вештерките во Сеул, во кое загинаа повеќе од 150 луѓе, покажуваат дека случајните минувачи биле предупредени за опасноста неколку часа пред катастрофата. Loading… Според транскриптите објавени од полицијата, првиот повик бил упатен во 18 часот и 34 минути,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бројот на загинати во стампедото во Сеул се искачи на 154, уште 149 лица се повредени, од кои 33 се во тешка состојба, а меѓу загинатите има граѓани од најмалку дваесет земји. Loading… Јужнокорејските истражители почнаа денеска да ги прегледуваат снимките од повеќе од 50 државни и приватни камери, какоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун го повика претседателот на Јужна Кореја Мун Џае Ин на самит во Пјонгјанг, соопшти Сеул. Повикот го пренела сестрата на лидерот на Северна Кореја, Ким Јо Џонг, а наведено е дека Ким Џонг Ун е подготвен да се сретне со лидерот на Јужна Кореја штоПрочитај повеќе