Сергеј Суровикин

Сподели со своите пријатели

Руските сили ќе ја продолжат својата офанзива во регионот на Доњецк во следните неколку недели по пристигнувањето на дополнителни мобилизирани руски војници и сили повлечени од Херсон, соопшти Институтот за проучување на војната во својот најнов извештај. Loading… Според ISW, украинските сили во регионот на Доњецк „ќе бидат под силенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Водечките руски воени пропагандисти застанаа зад одлуката за руското повлекување од Херсон, што е најголемиот пораз на руската армија во речиси девет месеци војна. Loading… Повлекувањето беше наредено од генералот Сергеј Суровикин, назначен минатиот месец за командант на руската офанзива. Со вчерашната одлука за повлекување, Москва се откажува од стратешкиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинската армија само во октомври загубила 12.000 војници и околу 350 платеници, изјави командантот на руските воени сили во Украина, армискиот генерал Сергеј Суровикин. Loading… – Непријателот загуби и 18 авиони, 12 хеликоптери, шест ракетни системи земја-воздух, над 200 тенкови, повеќе од 800 оклопни борбени возила и 21 повеќецевни ракетенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На рускиот генерал Сергеј Суровикин (56) не му се непознати масовните убиства и ширењето терор. Loading… Во Чеченија тој вети дека ќе „уништи тројца чеченски борци за секој убиен руски војник“. И во северна Сирија, тој е горко запаметен по тоа што го претвори најголемиот дел од градот Алепо воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Назначувањето на генералот Сергеј Суровикин од страна на рускиот претседател Владимир Путин за прв генерален командант на трупите може да биде пресвртница во Украина и знак дека ќе започне нова фаза од војната. Loading… Вака со една реченица може да се опише одлуката на Владимир Путин да му ја довериПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Институтот за проучување на војната (ISW) објави нова анализа за војната во Украина, а посебно се фокусираа на рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу. Loading… Според некои непроверени извори, командантите во Украина ги заобиколуваат своите претпоставени во синџирот на команда и ја известуваат ситуацијата на бојното поле директно до рускиотПрочитај повеќе