Сергеј Суровикин

Сподели со своите пријатели

Според документите до кои дојде Си-Ен-Ен, рускиот генерал Сергеј Суровикин бил таен ВИП член на приватната платеничка група Вагнер и имал личен матичен број со Вагнер. Loading… Да потсетиме, Суровикин не е виден во јавноста од саботата, а не се знае ни каде е сега. Новинските агенции јавуваат дека тојПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владимир Путин постојано зборуваше за бунтот на Евгениј Пригожин и неговата група Вагнер и секој пат ќе им се заблагодари на безбедносните власти кои решително постапија кон него и спречија граѓанска војна. Loading… Ако е така, тогаш како членовите на Вагнер ја презеле контролата врз главниот штаб на воениот округПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Откако заврши неуспешниот бунт на паравоената група „Вагнер“, највисоките руски генерали не се појавуваат во јавноста, пишува Ројтерс. Loading… Агенцијата забележува дека шефот на руските вооружени сили Валериј Герасимов не се појавил во јавноста, ниту на државната телевизија и дека не бил споменат во соопштението на Министерството за одбрана одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските власти, наводно, го уапсиле генералот Сергеј Суровикин, заменик командант на руските воени операции во Украина, поради најавената чистка на воените службеници по краткотрајниот бунт на платеничките сили на Вагнер, според извори цитирани од весникот Москва тајмс и еден руски воен блогер. Loading… Суровикин, наречен „Генерал Армагедон“ од руските медиумиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералот Сергеј Суровикин, заменик-командантот на руските воени операции во Украина, знаел дека водачот на платениците Евгениј Пригожин планира бунт против военото раководство на Москва, пишува Њујорк Тајмс. Loading… „Њујорк тајмс“ се повикува на американски претставници запознаени со американските разузнавачки служби за бунтот на Пригожин и наведува дека официјалните лица „сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералот Сергеј Суровикин беше главен командант на „специјалната воена операција“ три месеци, како што Русија сè уште официјално ја нарекува војната против Украина. Loading… Во четвртокот тој беше разрешен од функцијата врховен командант во Украина од страна на министерот за одбрана Сергеј Шојгу. Ова не е прва реорганизација на рускаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ако рускиот претседател Владимир Путин се надева дека брзата генерална замена може да ја оживее неговата лоша кампања во Украина и да ги смири жестоките внатрешни борби меѓу неговите команданти, тој веројатно ќе биде разочаран, пишува Politico. Loading… По само три месеци како врховен командант на силите во Украина, генералотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија назначи нов командант, еден ден откако озлогласената платеничка група Вагнер објави дека го освоила рударскиот град Соледар во источна Украина. Loading… Фотографија со војниците објави и шефот на групата Вагнер, Евгениј Пригожин, кој тврди дека тие се во градот на солта, недалеку од Бахмут, каде што се водат жестокиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските сили ќе ја продолжат својата офанзива во регионот на Доњецк во следните неколку недели по пристигнувањето на дополнителни мобилизирани руски војници и сили повлечени од Херсон, соопшти Институтот за проучување на војната во својот најнов извештај. Loading… Според ISW, украинските сили во регионот на Доњецк „ќе бидат под силенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Водечките руски воени пропагандисти застанаа зад одлуката за руското повлекување од Херсон, што е најголемиот пораз на руската армија во речиси девет месеци војна. Loading… Повлекувањето беше наредено од генералот Сергеј Суровикин, назначен минатиот месец за командант на руската офанзива. Со вчерашната одлука за повлекување, Москва се откажува од стратешкиПрочитај повеќе