Сергеј Шојгу

Сподели со своите пријатели

Русија нема потреба да објави уште еден бран на мобилизација за зајакнување на своите воени редови, дури и ако одлучи да воспостави тампон зона на териториите контролирани од Киев за да ја спречи Украина да изврши напади врз цивили, изјави министерот за одбрана Сергеј Шојгу, пренесува Раша тудеј. Loading… РускиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

САД се крајно загрижени за постигнувањата на руските вооружени сили во зоната на специјални воени операции во Украина, изјави рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу. Loading… Тој на состанокот со високи претставници на руската војска рече дека станува сè потешко за САД да го оправдаат пред западната заедница континуираното финансирањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија отсекогаш била категорично против распоредување нуклеарно оружје во вселената и сега е против тоа, тој став е јасен и транспарентен, изјави рускиот претседател Владимир Путин на средбата со министерот за одбрана Сергеј Шојгу. Loading… „Ова прашање се однесува на вревата што неодамна се крена на Запад, вклучително и воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија ја задржува стратешката иницијатива по целата линија на поделба, руската армија методично го намалува борбениот потенцијал на вооружените сили на Украина, изјави рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу. Loading… – Во изминатата година, загубите на непријателот надминаа 215.000 луѓе и 28.000 парчиња оружје. Одржуваме стратешка иницијатива по целата линијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу денеска го информираше претседателот Владимир Путин дека големиот амфибиски брод „Новочеркаск“ е оштетен во пристаништето Феодосија на Крим, при одбивањето на напад на украинските вооружени сили. Loading… „Министерот за одбрана Шојгу го информираше Путин за нападот на украинските вооружени сили врз Феодосија и оштетувањетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Говорејќи на безбедносниот форум Ксијангшанг во Пекинг денеска, рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу ги обвини САД дека поттикнуваат геополитички тензии со цел „да ја одржат својата глобална хегемонија на кој било начин“ и предупреди на ризикот од конфликт меѓу земјите со нуклеарно оружје. Loading… Шојгу го обвини и НАТОПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу на Безбедносниот форум Ксианшан, кој се одржува во Пекинг, изјави дека од 4 јуни, кога започна контраофанзивата на Украина, загинале или ранети повеќе од 90.000 украински војници. Loading… Како што пренесува Новости онлајн, тој тврди дека Украина изгубила околу 600 тенкови и речиси 1.900Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу ја посети зоната на воената операција во Украина за да изврши увид во командното место и да разговара со високи воени претставници, соопшти денеска руската армија. Loading… Шојгу со хеликоптер пристигна на командното место Восток во источна Украина. На министерот му беше презентиран извештајПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската влада му даде право на воено-индустрискиот комплекс да ги користи сите резерви, вклучувајќи го и капацитетот за мобилизација, за да го зголеми артилериското производство. Loading… Ова го изјави рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу. Во Центарот за управување со националната одбрана на Руската Федерација се одржа состанок за прашањаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу денеска изјави дека руската армија наскоро ќе ја стави на борбена задача новата интерконтинентална балистичка ракета „Сармат“. Loading… „Во моментов центарот Макеев го решава проблемот со опремувањето на првиот ракетен полк со комплексот „Сармат“ во главниот објект на Стратешките ракетни сили“, рече Шојгу, пренесуваПрочитај повеќе