Сердар Бердимухамедов

green grass field with trees and white high rise buildings in distance

Сподели со своите пријатели

Туркменистан ќе потроши речиси пет милијарди долари (околу 4,5 милијарди евра) за изградба на град именуван по моќниот човек Гурбангули Бердимухамедов, соопштија властите во средата. Loading… Изолираната централноазиска земја која се граничи со Каспиското Езеро е управувана од семејството Бердимухамедов повеќе од 16 години. Гурбангули Бердимухамедов, поранешен стоматолог кој станаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган изјави дека оваа земја ги продолжува разговорите со Украина и Русија за прекин на војната. Loading… – Преку договорите за транспорт на жито и размена на заробеници меѓу Русија и Украина, гледаме дека е можно да се трасира патот кон мирот, доколку и сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин ја започнува дводневната посета на Узбекистан, каде ќе учествува на самитот на Шангајската организација за соработка (ШСО), а предвидени се и голем број средби во билатерален и мултилатерален формат. Loading… Путин денеска ќе се сретне со претседателот на Кина Си Џинпинг, со неговиот колега од КиргистанПрочитај повеќе