Роман Бердников

Сподели со своите пријатели

Брзиот напредок на украинската армија за време на контраофанзивата во областа Харков ја принуди руската армија да се повлече кон Донбас, односно делот од регионот Доњецк кој е под контрола на руската армија. Loading… Првиот еснаф го платил генерал-полковник Роман Бердников. Бердников, највисокиот руски генерал на задача во регионот Харков,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владимир Путин го разреши од должноста генерал-полковник Роман Бердников поради неуспехот на руските трупи да задржат големи делови од украинската територија во регионот Харков во изминатите неколку дена, пишува Дејли мејл. Loading… Контраофанзивата на украинските сили беше толку жестока што руските војници во паника ги напуштија тенковите, оружјето и ситеПрочитај повеќе