Путин го отпушти генералот кој командуваше во Харков

Сподели со своите пријатели

Брзиот напредок на украинската армија за време на контраофанзивата во областа Харков ја принуди руската армија да се повлече кон Донбас, односно делот од регионот Доњецк кој е под контрола на руската армија.

Loading...

Првиот еснаф го платил генерал-полковник Роман Бердников.

Бердников, највисокиот руски генерал на задача во регионот Харков, беше разрешен поради неуспехот на руските трупи во областа, според Главната разузнавачка управа на Министерството за одбрана на Украина.

На местото на Бердников лично дојде Владимир Путин, тврдат од Киев, додека од Русија никој не објави ништо на оваа тема.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  EK предлага осми пакет санкции против Русија

Тежок пораз на теренот доживеа Бердников, кој пред само 16 дена беше поставен на функцијата врховен командант за тој дел од Украина.

Украинската армија за само неколку дена од почетокот на контраофанзивата успеа да ја турне руската армија во правец на линиите кои беа воспоставени по мировниот договор од Минск во 2014 година, но и да се приближи на само околу 50 километри до руската граница.

Според украинските власти, ослободени се повеќе од 3.000 квадратни километри територија.

Најзначајните украински освојувања се градовите Купјанск (клучен логистички центар чии железнички линии ги користеше руската армија за снабдување на своите трупи во Донбас) и Изум (почетната точка за офанзивата на Донбас и Вовчанск).

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија планира во наредните денови да објави анексија на четири региони на Украина

За време на повлекувањето, руските војници оставија зад себе многу оружје и воена опрема.

На фотографиите кои ги објавија украинските разузнавачки служби, може да се види како руските војници во паника ги напуштаат тенковите и трчаат со глава без разлика на нивните позиции. Некои дури и ја заборавиле облеката додека бегале.

Извор за британски „Телеграф“ изјавил дека многумина се облекле во цивилна облека за да не бидат забележани од украинските војници.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Киев бара Русија да се прогласи за „терористичка држава“

Кадиров: Дозволете ми да дојдам да ви објаснам

Рамзан Кадиров, чеченскиот лидер, во неделата ја обвини воената команда на Москва за „грешки“ во регионот Харков, каде што руските трупи набрзина беа повлечени од градовите Изум и Купјанск.

„Доколку денеска или утре нема промени во стратегијата за спроведување на специјална воена операција, ќе морам да отидам кај раководството на земјата и да им ја објаснам вистинската ситуација на теренот“, рече тој во видеото објавено на неговиот Телеграм канал.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.