Балкан

Балканскиот Полуостров или поедноставно Балкан, е полуостров и културна област лоцирана во Источна и Југоисточна Европа.

Полуостровот го добил името по Балканските Планини кои се протегаат од српско-бугарската граница до Црното Море.

Од географска гледна точка полуостровот на север најчесто е дефиниран со границата: Кварнерски Залив – реката Купа – реката Сава – реката Дунав, но се среќаваат и други дефиниции за северната граница кои оваа линија ја поместуваат посеверно. Од исток, запад и југ Полуостровот е обиколен со вода. Највисок врв е Мусала во Рила (Бугарија), втор – Митикас во Олимп (Грција), трети – Вихрен во Пирин (Бугарија)

Држави кои се дел од Балканскиот Полуостров се: Албанија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Грција,  Македонија, Црна Гора, Косово.

Србија, Хрватска и Словенија се сметаат за држави кои во поголемиот дел се на Балканскиот полуостров.

Романија, Турција и Италија се сметаат за држави кои скоро целосно се надвор од рамките на Балкан, но некои нивни делови се наоѓаат географски на површината на Балканскиот полуостров.

 

Во продолжение сите вести од регионот на Балканот.

brown bread in brown plastic pack

Сподели со своите пријатели

Вреќичките со чипс полни со воздух, пакување со повеќе пластика отколку производ, големи кутии, но малку содржина, сето тоа ќе остане во историјата, вели Билјана Борзан, пратеник во хрватскиот Европски парламент. Loading… „Дури 73 отсто од граѓаните на ЕУ велат дека биле измамени од големо пакување на производите. Имено, иакоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ денеска изјави дека министерскиот состанок на земјите од Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) ќе биде значаен, но тежок. Loading… „Исто така, намерата на западните земји беше да го поканат рускиот министер (Сергеј Лавров) да се обиде да постигне компромисПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Државниот секретар на САД Ентони Блинкен денеска изјави дека на состанокот на министрите за надворешни работи на членките на НАТО во Брисел се разговарало и за тоа како да се зголеми помошта за поддршка на евроатлантската иднина на Западен Балкан. Loading… Тој на Твитер напиша дека НАТО алијансата е единствена,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека во претходниот период во регионот на Западен Балкан се забележани сериозни инциденти, зголемени тензии, запалива реторика и дека НАТО мора да остане фокусиран на тој регион. Loading… „Само што се вратив од посетата на регионот и она што го гледаме тамуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Словенечката полиција изрекла казни во вредност од речиси 6 милиони евра во период подолг од две години додека траеше заканата од инфекција со тогаш новата болест Ковид-19. Loading… Меѓу нив има и доставувач на храна кој еднаш накратко застанал на скалите на блиската црква во Љубљана. Тој седнал, ја извадиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен оваа недела ќе ги посети Израел, Западниот Брег и Обединетите Арапски Емирати, соопшти Стејт департментот, бидејќи Вашингтон има за цел да го засили притисокот за поголема хуманитарна помош за Газа и да помогне во обезбедувањето ослободување на сите заложници преземени од Хамас, пренесува Ројтерс. Loading…Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британскиот премиер Риши Сунак во последен момент ја откажа средбата со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис, кој го обвини британскиот колега дека тоа го прави поради дипломатски конфликт околу статусот на скулптурите на Партенон. Loading… Грчките власти постојано бараа од Британскиот музеј трајно да ги врати скулптурите стари 2.500 години коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ситуацијата на Западен Балкан и тензиите меѓу Србија и Косово ќе бидат меѓу темите на состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО што почнува денеска во Брисел. Loading… Во фокусот на средбата ќе бидат руската војна против Украина и војната меѓу Израел и палестинскиот Хамас во Појасот Газа. ГенералниотПрочитај повеќе

beach umrellas

Сподели со своите пријатели

Грчката влада има намера да ги зголеми туристичките даноци и очекуваниот приход од 600 милиони евра да ги насочи кон фондот за санација на штетите предизвикани од климатските промени, изјави премиерот Киријакос Мицотакис. Loading… Туристичката такса за најевтините ноќевања во апартмани ќе изнесува 1,5 евра наместо досегашните 0,5 евра заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Неуспехот на земјите од поранешна Југославија да се справат со нивното насилно минато има катастрофални последици за човековите права и на крајот може да доведе до обновување на конфликтот во регионот, се вели во новиот извештај на Советот на Европа, претставен од комесарката за човекови права Дуња Мијатовиќ. Loading… ВоПрочитај повеќе