Црна Гора

Сподели со своите пријатели

Во Црна Гора за 12 отсто е зголемен бројот на граѓани кои би ја напуштиле НАТО алијансата, се вели во извештајот на Алијансата за изминатата година, пишува денеска Побједа од Подгорица. Loading… За излез на Црна Гора од НАТО би гласале 44 отсто од граѓаните на Црна Гора, додека заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Првиот земјотрес, кој е регистриран во 4 часот и 6 минути, бил со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала, со епицентар на границата меѓу Босна и Херцеговина и Црна Гора, меѓу Никшиќ и Гак. Loading… Колку таа се „лулаше“ сведочи снимката од бензинската пумпа во Гацко.     КакоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пo силниот земјотрес што рано утринава ја погоди Црна Гора и беше почувствуван и во регионот, следеа триесетина последователни потреси со јачина од 1,5 до 3,5 степени според Рихтеровата скала, изјави Милена Томановиќ од Црногорскиот сеизмолошки завод. Loading… Таа потсети дека јачината на земјотресот, чиј епицентар бил во градот ЧараѓеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, на сеизмолошките станици инсталирани ширум нашата територија, одржувани од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, рано утринава на 14.03.2024 година во 4 часот и 06 минути регистрираше земјотрес чиј епицентар се наоѓа 247 km северозападно од Скопје, во Република Црна Гора, со РихтероваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Драгана Васиќ од Сијековац кај Брод без посериозни повреди го преживеала падот од карпата кај манастирот Острог, иако паднала во пропаст од околу стотина метри, од каде што ја извлекле спасувачите. Loading… Васиќ рече дека на 16 јули 2022 година престојувала во Острог, каде преноќила во манастирот, а следниот денПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Црна Гора веќе цел месец трае натпревар во лежење поради што натпреварувачите можеа да влезат во Гинисовата книга на рекорди. Loading… Во селото Брезна, недалеку од Никшиќ во Црна Гора, се одржува натпревар во лежење, а од 21, колку што имаше на почетокот, останаа пет херои.     ТројцаПрочитај повеќе

housed on island

Сподели со своите пријатели

Во јули во Црна Гора се регистрирани 20,77 отсто повеќе туристи отколку во истиот период лани, односно 0,77 отсто повеќе од рекордната 2019 година, објави Националната туристичка организација на Црна Гора. Loading… Како што се наведува, најбројни се туристите од Србија, кои во првите пет месеци учествувале во колективното сместувањеПрочитај повеќе

Aerial Photography of Buildings Near Body of Water

Сподели со своите пријатели

Државјанинот на Русија Н.А. (36) е казнет во итна постапка со единствена затворска казна од 30 дена, објави претседателот на судот за прекршоци во Будва, Марко Ѓукановиќ. Loading… Тој викендов на улица „Медитеранска“ во Будва управувал патничко моторно возило без да застане на знакот „Стоп“ издаден на пропишан начин одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Академскиот авангарден уметник Зоран Арсовски – Бабата со своја самостојна изложба ќе учествува на меѓународниот уметнички Фестивал на светлината „Палатите блестат”, кој ќе се оддржи на 23 и 24 јуни 2023 година во најубавиот средновековен град на медитеранот Котор во Република Црна Гора. Loading… Овој фестивал се одржува по шестиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вицепремиерот за европски прашања и главен преговарач со ЕУ Бојан Маричиќ денеска во Бечиќи, Црна Гора, ќе се обрати на состанокот на министрите за ЕУ на земјите учеснички во Процесот за соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ), кој е дел од настаните на високо ниво по повод завршувањето на претседавањето наПрочитај повеќе