Црна Гора

Сподели со своите пријатели

Јужна Кореја ќе побара екстрадиција на До Квон, еден од најбараните бегалци во светот од областа на криптокриминалот, кој беше уапсен во Црна Гора, изјави денеска портпаролката на обвинителството во Сеул. Loading… „Јужнокорејските обвинители ќе преземат чекори за да го вратат Квон До-Хјунг во земјата. Работиме на тоа“, изјави заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Маж загина откако активирал рачна бомба на влезот од зградата на Основниот суд во Подгорица, јавува Вијести. Во експлозијата се повредени пет лица. Loading… „Во 11:35 часот добивме информација дека во зградата на Основниот суд е активирана експлозивна направа и дека има повредени лица. Утврдено е дека загинал М.Б.(40) којПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Центарот за обука на Секторот на посебните полициски единици во подгоричката населба Златица од 13 до 22 февруари се одржува заедничка обука на припадници на Посебните полициски единици (ПЈП) од Црна Гора и Единицата за брзо распоредување (ЕБР) на македонската полиција, од областа на воспоставување и одржување на јавниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Од денеска поскапеа горивата во Црна Гора, Словенија, Хрватска и Македонија. Loading… Во следните 14 дена, почнувајќи од 31 јануари, литар бензин во Словенија ќе се наплаќа по 1,35 евра (претходно 1,28 евра), а литар дизел 1,52 евра (претходно 1,48 евра), објави веб-страницата 24ур. Од денеска поскапуваат горивата и воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерката за надворешни работи на Словенија, Тања Фајон, денеска во Брисел изјави дека за Црна Гора постои сериозна опасност од прекин на пристапните преговори, што никој во Европската унија не го посакува. Loading… Ова го изјави Фајон пред новинарите во пресрет на денешната седница на Советот за надворешни работи воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министрите за надворешни работи на Европската унија денеска во Брисел меѓу другото ќе разговараат за војната во Украина и ситуацијата во Црна Гора, објавено е на веб-страницата на ЕУ. Loading… Со состанокот ќе претседава високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Јозеп Борељ, кој ќе ги покани министритеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Просечната месечна бруто-плата во Црна Гора за август 2022 година изнесува 886 евра, додека просечната нето плата е 718 евра, објави Управата за статистика на Монстат. Loading… Просечната нето плата во август 2022 година номинално била за 0,6 отсто повисока од јули, додека во однос на истиот месец во 2021Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Мојот став е дека сите земји од Западен Балкан треба да имаат свое место во ЕУ, но до кое ќе се дојде по безусловно реализирани, квалитетни сеопфатни социјални реформи. Затоа, не верувам во кратенки на патот кон ЕУ. Loading… „Не верувам во кратенки на патот кон Европската унија (ЕУ), велиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владата на Црна Гора донесе одлука за укинување на обврската за носење заштитни маски, согласно актуелната епидемиолошка состојба. Loading… Сегашните мерки важат во наредните 14 дена. „Обврската за носење заштитни маски во државните органи, органите на државната управа, органите на управата, органите на локалната самоуправа, јавните установи и други субјектиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Парламентот на Црна Гора доцна синоќа ѝ изгласа недоверба на малцинската Влада на Дритан Абазовиќ, нешто повеќе од 100 дена по нејзиниот избор. Loading… За недоверба на Владата гласаа 51 присутен пратеник, од кои еден беше против, а 50 беа „за“. Падот на Владата го поддржаа пратениците на партиите коиПрочитај повеќе