Грција

Грција е земја во Југоисточна Европа. Се наоѓа на јужниот дел на Балканот и се наоѓа на крстосницата на Европа, Азија и Африка.

Грција ги дели копнените граници со Албанија на северозапад, Северна Македонија и Бугарија на север и Турција на североисток. Егејското Море се наоѓа на исток од копното, Јонското Море на запад, а Критското Море и Средоземното Море на југ.

Има најдолго крајбрежје на медитеранскиот басен, со илјадници острови.

Земјата се состои од девет традиционални географски региони и има население од приближно 10,7 милиони.

Атина е главен град на земјата и најголем град, а потоа следат Солун и Патра.

Во продолжение сите вести од Грција.

blue and white flag

Сподели со своите пријатели

Лидерот на левичарската опозиција Сириза, Алексис Ципрас денеска на средба со претседателката на Грција Катерина Сакеларопулу одби да го прифати мандатот за формирање нова влада. Loading… Тој рече дека одговорил на неговата институционална обврска да дојде и рече дека не го прифаќа мандатот, бидејќи нема можност за формирање влада, јавуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Грчката владејачка Нова демократија освои 40,8 отсто од гласовите на парламентарните избори во неделата пред левичарската Сириза, која освои 20,1 отсто од гласовите врз основа на над 90 отсто преброени гласачки ливчиња. Loading… Според овие резултати, Нова демократија нема да може сама да формира влада, објави Ројтерс. Грчкото Министерство заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Грција, медитеранска земја која се натпреварува со Хрватска, Црна Гора и другите летни дестинации за привлекување туристи, бележи силно враќање на посетители по пандемијата на коронавирус, но нема голем број сезонски работници. Loading… Делфи е мал град познат по античките урнатини на храмот на Аполон, каде што пророчицата Питија јаПрочитај повеќе

blue and white striped flag on pole under blue sky during daytime

Сподели со своите пријатели

Грците во недела одат на најнеизвесните национални избори во последната деценија, кои најверојатно ќе доведат до дополнителни избори. Loading… Конзервативниот премиер во заминување Киријакос Мицотакис има приближно шест проценти предност пред неговиот најблизок ривал, левичарскиот поранешен премиер Алексис Ципрас. Но, според изборните правила за пропорционална застапеност, ниту една партија неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 3,8 степени според Рихтеровата скала се случи утрово во морето кај Коринт, Грција. Loading… Земјотресот се случил во 8 часот и 42 минути со епицентар на длабочина од девет километри во морето, северно од Киат. Во текот на ноќта се регистрирани уште три земјотреси со јачинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 5,3 степени ги погоди Додеканезите во југоисточниот дел на Егејското Море. Loading… Според Европскиот сеизмолошки центар (EMSC), земјотресот е регистриран на околу 158 километри североисточно од Ираклион. Засега нема информации за евентуална штета или повредени.   #Earthquake (#σεισμός) possibly felt 16 sec ago in #Greece. FeltПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Синоќа во Солун, за време на изложбата на ликовниот уметник Сергеј Андреевски, во галеријата упаднале група маскирани луѓе, кои со непристојно и вулгарно вербално однесување се обиделе да предизвикаат прекинување на изложбата, по што си заминале. Loading… Иако без демонстрација на физичко насилство или нанесена материјална штета, поради заканите иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Грчката претседателка Катерина Сакеларопулу изјави дека Атина има „водечка улога“ во рамките на Европската унија во поддршката на земјите од Западен Балкан на нивниот пат кон членство во ЕУ. Loading… „Како деветта најстара членка на денешната Унија, Грција игра водечка улога во поддршката на пристапните преговори со Западен Балкан, какоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников денеска ќе ја посети Атина за да разговара за испораката на оружје во Украина. Loading… Се очекува Резников со претставници на грчките власти да разговара за предлозите за испорака на ракетни системи „ТОР-М1“ и „Оса-АКМ“, како и оклопни борбени возила. Тоа е прва официјалнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Грција денеска делумно го рестартираше железничкиот сообраќај во земјата, три недели по трагичниот судар на воз во Темпи кај Лариса во кој загинаа 57 лица. Loading… Првиот утрински воз кој денеска тргна од станицата тргна од Атина за градот Иноја, а железничкиот транспорт меѓу Атина и Меѓународниот аеродром беше обновен,Прочитај повеќе