Албанија

Сподели со своите пријатели

Албанскиот премиер Еди Рама смета дека Србија не треба да биде под натамошен притисок во врска со санкциите против Русија и истовремено изразува загриженост за зголеменото влијание на Москва на Западен Балкан. Loading… – Не треба да има натамошен притисок врз Србија во однос на санкциите против Русија, бидејќи тааПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иран денеска остро ја осуди одлуката на САД да воведат нови санкции против иранското Министерство за разузнавање поради обвинувањата дека е одговорно за широко распространети сајбер напади во Албанија. Loading… Албанија, балкански сојузник на САД и НАТО, ги прекина односите со Иран на 7 септември, обвинувајќи ја земјата за сајберПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

НАТО денеска ја изрази својата солидарност со Албанија по неодамнешниот сајбер напад врз нејзината национална дигитална инфраструктура. Loading… Алијансата, исто така, објави дека ја поддржуваат изјавата на Албанија и другите сојузници кои одговорноста ја препишуваат на иранската влада. „Силно ги осудуваме ваквите злонамерни сајбер активности кои имаат за цел даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ирански дипломати во Тирана утрово запалиле документи пред да ја напуштат земјата, бидејќи Албанија ги прекина дипломатските односи со Иран, обвинувајќи ја земјата за сајбер напад во јули, јавува Радио Слободна Европа (РСЕ). Loading… Еден сведок изјави за Ројтерс дека видел човек од амбасадата како фрла хартии во зарѓано буре,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Албанија одлучи да ги прекине дипломатските односи со Иран, како одговор на сајбер нападите што беа извршени на веб-страниците на Владата на таа земја во јули оваа година, а одлуката во средата на социјалните мрежи ја потврди и премиерот на Албанија. Еди Рама, пренесува агенцијата Анадолија. Loading… „Опсежната истрага обезбедиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија најостро го осудува сајбер-нападот од 15 јули 2022 година извршен против Владата на Република Албанија од страна на Исламска Република Иран. Loading… Северна Македонија се солидаризира со Владата на Албанија, ги поддржува преземените мерки во тој контекст и повикува на одговорност заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Албанскиот суд нареди да им биде продолжен притворот на Русин, Русинка и Украинец додека трае истрагата за нивните наводни шпионски активности во поранешната фабрика за производство на воено оружје. Loading… Двајцата осомничени руски државјани се 25-годишниот Михаил Зорин и 33-годишната Светлана Тимофојева, додека Украинецот е идентификуван како Федир Алпатов, ноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Под покровителство на владите на Србија, Северна Македонија и Албанија, а како дел од иницијативата „Отворен Балкан“, почнува Првиот меѓународен саем за вино, храна и туризам „Винска Визија на Отворен Балкан“, кој ќе се одржи во Белград, од 1 до 4 септември 2022 година. Loading… Учеството на Северна Македонија наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турција е многу важна безбедносна точка за цела Европа и не е „трет актер“, туку стратешки партнер на Албанија, рече во понеделник албанскиот премиер Еди Рама по разговорот со германскиот канцелар Олаф Шолц во Берлин, пренесе Anadolu Agency (AA ). Loading… Запрашан за влијанието на земјите како Русија, Кина, ТурцијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Една од најголемите градежни компании во Албанија „Генер2“ одлучи со партнерство со CNN за започне прв информативен телевизиски канал – А2. Новата телевизија, која со емитување на вести 24 часа ќе започне до крајот на годината, ќе биде наменета за жителите на Албанија, но и Албанците во дијаспората, соопштува агенцијатаПрочитај повеќе