Албанија

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала ја погоди областа Крф во 6 часот и 20 минути по локално време. Loading… Земјотресот бил почувствуван се до Албанија. Според информациите на EMSC, епицентарот на земјотресот бил на 35 километри северозападно од Агиос Георгис и 176 километри јужно од ЕлбасанПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Младите стануваат помалку среќни од постарите генерации бидејќи страдаат од „еквивалент на криза на средни години“, покажа глобално истражување, при што експертите забележаа дека „младите навистина се борат“. Loading… Соединетите Американски Држави се „истуркани“ од листата на 20 најсреќни нации, според Светскиот извештај за среќа за 2024 година. Германија паднаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Албанскиот претседател Бајрам Бегај изјави дека Приштина треба повеќе да ги слуша Соединетите Американски Држави и Европската Унија. Loading… Тој во интервју за албанскиот портал RTSH вели дека Приштина треба однапред да се консултира со своите стратешки партнери за секоја важна одлука што треба да ја донесе. „Албанија е мала,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турски дронови „Бајрактар“ се испорачани во Албанија, изјави денеска албанскиот министер за одбрана Нико Пелеши. Loading… Тој на Фејсбук изјави дека е започнато монтажата на дроновите, како и паралелно поставување на потпорната инфраструктура за нивно работење и контрола. Според него, овој развој „не само што ги зголемува одбранбените капацитети наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Албанскиот премиер Еди Рама денеска во Тирана изјави дека сложените прашања меѓу земјите од Западен Балкан мора да се решаваат со билатерален дијалог и не смеат да влијаат на мултилатералните односи. Loading… „Нашата соработка е основен услов за нашиот пат кон ЕУ. Тие се поподготвени од кога било да ниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји во Тирана изјави дека Планот за раст за Западен Балкан е амбициозен и дека земјите од регионот ќе го искористат за тројно да ги зголемат своите економии во следните 10 години. Loading… „Имаме доверба во Западен Балкан дека може да ги искористи овие придобивки.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Премиерот на Албанија Еди Рама и претседателот на Украина Володимир Зеленски денеска во Тирана потпишаа договор за соработка. Loading… Според нив, овој договор го зајакнува и подобрува пријателството меѓу Албанија и Украина. Средбата се одржала во кабинетот на Рама, пренесуваат албанските медиуми. По тој повод, Зеленски на Рама му доделиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, вечерва треба да пристигне во Албанија, каде утре се одржува самитот Украина – Југоисточна Европа, а Тирана од денеска е под силни безбедносни мерки, пишуваат албанските медиуми. Loading… Според Voxnews, околу 1.600 полицајци ќе бидат ангажирани во безбедносните мерки, вклучително и интервентни тимови и антитерористичкатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Државниот секретар на Соединетите Американски Држави Ентони Блинкен денеска ќе ја посети Тирана, за прв пат во својата кариера. Loading… За време на еднодневната посета тој ќе се фокусира на иднината на Албанија и на Западен Балкан, пишува албанскиот портал Балкан веб. Блинкен попладне ќе пристигне во Тирана, каде ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Парламентот на Албанија денеска повторно дојде до конфликт меѓу опозицијата и собраниското обезбедување, а дел од пратениците запалија и димни ракети. Loading… На денешната седница треба да биде усвоен буџетот за 2024 година, но членовите на Демократската партија, групата која го поддржува Саља Бериша, најпрво со своите тела гоПрочитај повеќе