Косово

Сподели со своите пријатели

Косово е подготвено да се спротивстави на можен напад од Србија бидејќи влошувањето на конфликтот со српското малцинство може да резултира со нов вооружен конфликт, изјави премиерот Албин Курти во интервју за Ројтерс. Loading… Тензиите меѓу Србија и Косово повторно се разгореа претходно овој месец, кога Приштина објави дека ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерите на Србија и на Косово ќе се сретнат на 18 август во Брисел за да разговараат за намалување на тензиите во односите меѓу двете земји, објави во петокот Европската комисија (ЕК). Loading… „Целта на претстојниот состанок во Брисел е да започне дијалог меѓу Приштина и Белград на највисоко нивоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Војниците на КФОР на Украина се подготвени да се вратат дома по наредбата на украинскиот претседател Володимир Зеленски за итно повлекување на сите припадници на вооружените сили на земјата од мировните мисии ширум светот, објави Балканската безбедносна мрежа (ББМ). Loading… Зеленски издаде наредба за враќање на украинските мировници на 7-миПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Населението на Западна Европа значително расте благодарение на миграциите и доселувањето, додека источна Европа има проблем со демографијата поради заминувањето на жителите. Најновата анализа на Австриската академија на науки и Демографскиот институт од Виена се занимава со развојот на населението во Европа помеѓу 1990. и 2017. година, земајќи ги предвидПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Белград денеска доаѓа австирскиот вицеканцелар Хајнц Кристијан Штрахе, а притоа испрати и порака до Србија пред официјално да пристигне во земјата. Штрахе, кој е сојузен министер за јавна управа и спорт, воочи посетата на Белград рекол дека Косово без сомнеж е дел од Србија и дека би било пожелноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Српскиот збор „кос“ е во коренот на името Косово, објаснува американската Централна разузнавачка служба (ЦИА) на својот Твитер профил. По повод отворање на Зимските олимписки игри, ЦИА на својот Твитер профил објави квиз, а меѓу прашањата за учесниците на тоа спортско натпреварување се најде и онаа за потеклото на иметоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вкупно 29 семејства на загинатите и осудени за настаните во кумановската населба Тоде Мендол („Диво насеље“) добија пари од косовското Министерство за финансии согласно одлуката на Владата на Косово. Вкупно 290.000 евра ќе бидат доделени на 29 семејства на загинати и осудени за настаните во кумановската населба од мај 2015Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Решавањето на српското национално прашање не смее да им се препушти на европските бирократи, изјавил министерот за одбрана Александар Вулин по повод препораките изнесени во Стратегијата за проширување на ЕУ, дека Србија би требало да постигне правно-обврзувачки споразум со Косово и Метохија. Коментирајќи ги препораките изнесени во Стратегијата за проширувањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи на Албанија Димитри Бушати изјави дека Тирана би ја поздравила одлуката на Грција за признавањето на независноста на Косово, наведуваат медиумите од Приштина. – Грчкото признавање на Косово би било инвестиција во стабилноста на регионот, оценил Бушати. Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас вели декаПрочитај повеќе