Босна и Херцеговина

Сподели со своите пријатели

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто во средата ја критикуваше политиката на Европската унија кон Западен Балкан, тврдејќи дека сегашниот пристап не ѝ помогна ниту на Унијата ниту на регионот, особено во справувањето со илегалната миграција. Loading… Шефот на унгарската дипломатија е во работна посета на Босна и Херцеговина.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, одговори на изјавата на портпаролот на американскиот Стејт департмент, Нед Прајс, дека САД ќе продолжат да го поддржуваат суверенитетот, територијалниот интегритет и мултиетничкиот карактер на Босна и Херцеговина, потсетувајќи дека Вашингтон, спротивно на одлуката на Советот за безбедност на ОН,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерот на босанските Срби Милорад Додик во вторникот ја спореди Европската унија со бордел, тврдејќи дека таа има лоши намери кон Босна и Херцеговина и нејзините ентитети. Loading… „ЕУ ме потсетува на бордел каде што се плаќа за проституција“, им рече Додик на новинарите во Бања Лука откако се сретнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, во рамки на Минхенската безбедносна конференција, денеска оствари средба со претседавачот на Советот на министри на Босна и Херцеговина, г-ѓата Борјана Кришто. На средбата присуствуваше и заменик на претседателот на Владата за европски прашања Бојан Маричиќ. Loading… Премиерите на двете држави ги потврдија пријателските односиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Босна и Херцогива има најлоши резултати во регионот според индексот на перцепција на корупцијата, а во исто време е на дното на рангирањето според резултатите во борбата против оваа појава меѓу сите земји на целиот европски континент, босанскиот огранок предупреди во вторникот на Транспаренси Интернешнл (ТИ). Loading… Годишниот индекс наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот државен медиум РИА Новости ги објави своите прогнози за настаните во 2023 година, наведувајќи дека тоа ќе биде логично продолжение на 2022 година. Loading… Во таа насока, тие посочија дека „може да има експлозија, и во Косово и во Босна“. Овој медиум пишува дека прогнозите за 2023 година биПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот амбасадор во Србија, Александар Боцан Харченко, рече дека со доделувањето кандидатски статус на Босна и Херцеговина, ЕУ само се обидува да ја држи таа земја подалеку од Русија и тој ги повика босанските Срби да се спротивстават, тврдејќи дека членството во ЕУ всушност ќе доведе до укинување на овластувањатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Букурешт денеска продолжува состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО. Loading… Една од главните теми на денешната средба треба да биде ситуацијата во Босна и Херцеговина. Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска треба да се сретне и со министерката за надворешни работи на БиХ, Бисера Турковиќ, соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска ќе одржи полугодишна дебата за Босна и Херцеговина, објавено е на веб-страницата на ОН. Loading… Се очекува Советот за безбедност на ОН да гласа за продолжување на мисијата Алтеа (мултинационалните сили за стабилизација предводени од ЕУ) за уште една година. Актуелниот мандат наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На маргините на министерскиот состанок во рамките на Берлинскиот процес, министерот за надворешни работи, Бујар Османи оствари билатерална средба со заменик претседавачот на Советот на Министри и министер за надворешни работи на Босна и Херцеговина, Бисера Турковиќ. Loading… На средбата беше истакнато заемно задоволство за позитивната динамика во развојот наПрочитај повеќе