Босна и Херцеговина

Сподели со своите пријатели

Денеска се навршија 29 години од масакрот во Сребреница, познат и како Геноцидот во Сребреница кој бил извршен во периодот од 11. до 23. јули 1995. година во текот на Граѓанската војна во БиХ од страна на војската на босанските срби, и се состоел од убиство на над 8.000 босанскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Невреме го зафати регионот – силните ветрови урнаа дрвја, згради и возила во Хрватска и Босна и Херцеговина, додека во Србија имаше вистинска катастрофа, пишуваат регионалните медиуми. Loading… Силно невреме опустоши дел од Хрватска, поконкретно Славонија и областа на Загреб, но и дел од Босна и Херцеговина. Утрово временската променаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Постојаната мисија на Малта во ОН потврди дека на барање на Русија утре, 30 април, во 21 часот по средноевропско време ќе се одржи итна седница на Советот за безбедност на ОН за ситуацијата во Босна и Херцеговина (БиХ). Loading… Како што јави N1 БиХ, повикувајќи се на извори одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нагло опаѓање на температурите и врнежи од снег денеска пристигнаа во делови од Балканот. Loading… Во Хрватска пристигна студен фронт кој за неполни 24 часа ја спушти температурата за 20 степени, а слична е ситуацијата и во Словенија. Снег падна дури и во Загорје, каде само два дена претходно беаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Москва се обидува да „отвори нов фронт на Балканот“, но за да го постигне тоа не мора да испраќа своја војска во регионот, според Ивана Страднер и Марк Монтгомери од Фондацијата за одбрана на демократијата во анализа за Волстрит журнал. Loading… Тие предупредуваат дека „Русија треба да се потпре самоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 3,1 степени според Рихтеровата скала ја погоди Босна и Херцеговина. Loading… Според ЕМСЦ, земјотресот е регистриран на длабочина од девет километри. Епицентарот бил на 29 километри од Мостар. Земјотресот е регистриран во 6:42 часот.   🔔#Earthquake (#zemljotres, #potres) M3.1 occurred 29 km S of #Mostar (BosniaПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерката за надворешни работи на Германија, Аналена Бербок изјави дека земјите од Западен Балкан се нераскинлив дел од Европа и дека Босна и Херцеговина е на клучен крстопат во процесот на пристапување во ЕУ, соопшти германската амбасада во Сараево. Loading… „Минатата година Европскиот совет одлучи да ги отвори пристапните преговориПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Босна и Херцеговина одобри македонските граѓани да можат да патуваат во таа земја и со патните исправи со старото уставно име Република Македонија. Loading… На таа тема, утрово дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев остварил телефонски разговор со министерот за безбедност на Босна и Херцеговина Ненад Нешиќ. БојмацалиевПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерот на босанските Срби Милорад Додик изјави дека очекува победата на Доналд Трамп на претстојните претседателски избори во САД да ја отвори вратата за прогласување независност на Република Српска, додавајќи дека властите на тој ентитет не се откажале од таквата цел и покрај предупредувањата од Запад. Loading… Во интервјуто објавеноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, смета дека Србија, Босна и Херцеговина, Грузија и Молдавија ќе бидат вовлечени во НАТО според украинското сценарио. Loading… „Влезот на Финска во НАТО, а наскоро и на Шведска, е нова фаза на експанзија на исток. Алијансата ќе ги вклучи Босна и Херцеговина, Молдавија, Грузија иПрочитај повеќе