Хрватска

Сподели со своите пријатели

Во Словенија се забележани два случаи на предозирање со фентанил, т.н. зомби дрога, која ги преплави САД, а брзо се шири и во Европа. Loading… Оваа дрога е исклучително силен опијат, кој лесно се шири на црниот пазар, а поради тоа сите соседи на Словенија станаа многу загрижени. Станува зборПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

38-годишниот Ведран Батарило исчезнал пред една недела во Слиема, Малта, каде што работел за француска компанија. Loading… Ведран е родум од Славонски Брод. Според страницата на Националниот регистар на исчезнати лица, тој исчезнал на 23 јануари. Тоа бил последен пат кога комуницирал со семејството, а потоа тие веќе не можелеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот Стејт департмент ја одобри можната продажба на хеликоптери Black Hawk и поврзаната опрема и услуги на Хрватска во договор проценет на 500 милиони долари, објави Пентагон. Loading… Пентагон соопшти дека Локхид Мартин ќе биде главен изведувач, пишува RSE. Американската агенција за безбедносна и одбранбена соработка во петокот ја поднесеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во основното училиште „Петар Предадовиќ“ во Хрватска дури осум вработени чекаат принова во семејствата, а со добрата вест се пофалија на својот Фејсбук профил. Loading… И додека некои се подготвуваат за доаѓањето на своето прво бебе, некои веќе ги почувствувале шармите на мајчинството“, пишуваат од основното училиште на Фејсбук. –Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Само Хрватите и Романците во ЕУ ги казнуваат проститутките, а здруженијата, народниот правобранител и опозицијата се залагаат за казни за клиентите или за декриминализација, односно тоа да биде регулирана работа како и секоја друга – со здравствено и пензиско осигурување и работно време. Loading… Извештај на народниот правобранител Од КанцеларијатаПрочитај повеќе

person holding green white and red flag

Сподели со своите пријатели

Иницијативата за слободна Палестина оваа сабота најави нов собир во Загреб под името „Живот, слобода, правда – Марш за Палестина“, барајќи „итно, трајно и безусловно“ прекин на огнот во Газа. Loading… Маршот за Палестина ќе се одржи во 17:30 часот на Плоштадот на жртвите на фашизмот. „Овој пат гласно ќеПрочитај повеќе

gray concrete statue on green grass field during daytime

Сподели со своите пријатели

Мигрантите умираат секој ден обидувајќи се да ги преминат границите на Европската Унија. Loading… Нивните гробови често остануваат необележани, а семејствата не знаат за судбината на нивните најблиски. Приказната ја пренесува Дојче веле. Во селото Сиче во источна Хрватска на гробиштата има повеќе Сичечани на гробиштата отколку меѓу живите. ЖивиПрочитај повеќе

beige and white concrete building

Сподели со своите пријатели

Wirex Digital е хрватска подружница на лондонската крипто берза Wirex, апликација за размена на криптовалути. Loading… Компанијата се наоѓа на радарот на Транспаренси Интернешнл Русија во егзил, која тврди дека ја користеле богатите Руси за да извлекуваат пари и да избегнат санкции. Поради одлуката на Ханфа, Wirex Digital повеќе немаПрочитај повеќе

brown bread in brown plastic pack

Сподели со своите пријатели

Вреќичките со чипс полни со воздух, пакување со повеќе пластика отколку производ, големи кутии, но малку содржина, сето тоа ќе остане во историјата, вели Билјана Борзан, пратеник во хрватскиот Европски парламент. Loading… „Дури 73 отсто од граѓаните на ЕУ велат дека биле измамени од големо пакување на производите. Имено, иакоПрочитај повеќе

beige and white concrete building

Сподели со своите пријатели

Просечната месечна нето-плата во Хрватска во септември изнесува 1.156 евра, што е номинално повисока за 14,2 отсто, а реално за седум отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС). Loading… Во однос на август годинава, просечната плата во септември е номинално пониска за 0,6 отсто, а реално за 1,1Прочитај повеќе